Nem mindig látszik a bőrrák

Vannak olyan kockázati tényezők, melyeket kis odafigyeléssel minimalizálhatunk, így csökkentve az esélyét a bőrrák kialakulásának.

A daganatos megbetegedések mindig multifaktoriálisak, vagyis több tényező hozzájárul a kialakulásukhoz, amelyek közül nem mindegyikre lehetünk hatással. A melanoma rizikófaktorai közül néhányat azonban befolyásolhatunk. Dr. Rózsa Annamária , az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza a legfontosabb teendőkre hívta fel a figyelmet.

Csökkentsük az UV-terhelést

Fényvédelem: a kertben és a teraszon is fontos? Sokan csak akkor védik bőrüket a naptól, ha nyaralni vagy strandra mennek, pedig otthon - például a kertben, a teraszon, az erkélyen, de még a lakásban is - ugyanúgy óvatosnak kell lenni, különösen nyáron. Cikkünkben összegyűjtöttük, mit tehetünk, hogy ilyenkor is maximális biztonságban legyünk.

Bár az életkorunkat, a nemünket és a genetikánkat nem tudjuk befolyásolni, a bőrdaganatok szempontjából egyik legfontosabb rizikótényező, az UV-sugárzás ellen lehetséges védekeznünk. Ezek a legfontosabb teendők.

  • A direkt napsütés helyett válasszuk az árnyékot, különösen 11 és 15 óra közt.
  • Ha elkerülhetetlen a közvetlen napsütésen tartózkodás, viseljünk természetesen anyagú pólót, kalapot, napszemüveget.
  • Használjunk megfelelő faktorszámú naptejet, már az első, tavaszi napsütésnél és árnyékban is.
  • Legyünk tisztában vele, hogy a szolárium sem jobb megoldás ebből a szempontból. Különösen a fiatal korban történő rendszeres szoláriumozást kapcsolják össze a bőrkárosodással és a bőrdaganat megnövekedett rizikójával.
  • Védjük a gyerekeket! Mivel a bőr "emlékszik" és az őt érő károsodások összeadódnak, már a kicsiknél is fontos a fényvédelem.

Ha bármilyen gyanús jelet, változást tapasztalunk, feltétlenül érdemes azt bőrgyógyásznak is megmutatni. Fotó: Getty Images
Ha bármilyen gyanús jelet, változást tapasztalunk, feltétlenül érdemes azt bőrgyógyásznak is megmutatni. Fotó: Getty Images

Tegyünk az immunrendszerünk épségéért

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legyengült immunrendszer számos betegség rizikófaktora lehet, így a daganatos betegségek kockázatát is növelheti. Közismert, hogy a HIV -vírus például nagyon komolyan meggyengítheti a természetes védekezőképességet, ezért többek közt a daganatok megelőzése szempontjából is fontos a megfelelő védekezés és az intravénás drogok kerülése. Ugyanakkor azoknak, akik autoimmun betegségük, daganatkezelés vagy szervátültetés miatt kénytelenek az immunrendszert gyengítő kezelésen átesni, tudniuk kell, hogy a kezelés előnyei messze felülmúlják a bőrdaganat kialakulásának kismértékben növekvő rizikóját.

Amit viszont mindenkinek érdemes prioritásként kezelni: rendszeres testmozgással, kiegyensúlyozott táplálkozással és stresszkezeléssel minden helyzetben fontos megfelelő állapotban tartani a szervezet természetes védekező rendszerét.

Forduljunk orvoshoz a gyanús anyajegyekkel

Nem lehet eléggé hangsúlyozni az önellenőrzés jelentőségét, fontos, hogy rendszeresen átnézzük a bőrünket, új anyajegy, esetleg a már meglévő változása után kutatva. Ehhez egyrészt érdemes mindig egy adott napot, például minden hónap első napját kijelölni, és a hátunk átnézéséhez egy családtag segítségét kérni. Ha bármilyen gyanús jelet, változást tapasztalunk, feltétlenül érdemes azt bőrgyógyásznak is megmutatni, sőt, akiknek a családjában már volt bőrdaganat, vagy esetleg nála diagnosztizáltak már ilyet, évente akkor is ajánlott egy teljes testtérképes anyajegyszűrés vagy egy videodermatoszkópos vizsgálat, ha nincs szembetűnő változás - hangsúlyozza a bőrgyógyász.

Előfordulhat, hogy csupán egy dermatoszkóppal észlelhető, kisebbnek tűnő aszimmetria vagy színbeli változás az, ami további vizsgálatra és végső soron eltávolításra ad okot. Tehát nem feltétlenül elég csupán a szemmel látható elváltozásokra felfigyelni, időnként az orvosi szűrés is elengedhetetlen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra