Nem szűrnek ki minden káros sugarat a napernyők

Sokkal kevesebb védelmet nyújtanak a strandon használt napernyők a nap ultraibolya sugarai ellen, mint gondolnánk - derült ki spanyol kutatók nemrég nyilvánosságra hozott tanulmányából.

A bőrrákot és szürke hályogot okozó ultraibolya sugarak közül 34 százalék éri el a földet egy napernyő árnyékában - állapították meg a Valenciai Egyetem kutatói. Ennek oka az, hogy a napernyők csak a direkt sugárzást képesek kiszűrni, az oldalról bejutó szórt fényt nem - olvasható a Photochemistry and Photobiology folyóirat legfrissebb számában megjelent cikkben.

A vizsgálathoz a tudósok egy ultraibolya sugarakat érzékelő szenzort helyeztek el egy 80 centiméter átmérőjű, 1,5 méter magas kék és fehér vászonból készült napernyő árnyékában. "A napernyő kiszűri a napból érkező közvetlen sugárzást, azonban az összes sugárzás mintegy 60 százalékát kitevő szórt sugárzás egy részének kiszűrésére nem képes, ezek a sugarak elérik a bőrt, ezért tudunk lebarnulni árnyékban is" - magyarázta José Antonio Martinez-Lozano, a tanulmány társszerzője.

A napernyők használata mellett az orvosok azt javasolják, hogy extrém erős sugárzás esetén napvédő krémekkel, kalappal és ruházattal védekezzünk a strandon az ultraibolya sugárzás ellen, továbbá ne menjünk a napra, amikor az a legmagasabban áll, tehát 11 és 15 óra között.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra