Pajzs a bőrön

Ma már mindenki tisztában van vele, hogy nyáron házon kívül szükséges a bőrünket megóvni a káros sugaraktól, ám az üzletekben sokan elbizonytalanodnak, hogy vajon melyik napkrémet vegyék le a polcról. Segítünk a választásban!

Szakértők szerint, a hatalmas naptej kínálat egyeseket oly mértékben elriaszt, hogy inkább semmilyen napkrémet nem használnak, aminek viszont súlyos napégés lehet a következménye. Talán ezért is gondolta úgy az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia, hogy érdemes néhány alapismeretet megosztani a vásárlókkal a termékek címkéjén található információkkal kapcsolatban.

Érdemes kétóránként bekenni magunkat, legalább 30-as faktorszámú fényvédő készítménnyel. Fotó: Getty Images
Érdemes kétóránként bekenni magunkat, legalább 30-as faktorszámú fényvédő készítménnyel. Fotó: Getty Images

Az első és legfontosabb szabály, hogy csakis széles spektrumú napkrémet válasszunk, vagyis olyat, amely az UVA és UVB sugarak ellen egyaránt védelmet nyújt. A második fontos dolog a faktorszám, amelyek közül nem érdemes 30-asnál alacsonyabbal próbálkozni, a harmadik pedig az, hogy a napkrém vízálló legyen.

Mindemellett a naptejjel bekenést kétóránként érdemes megismételni, és valahányszor azt látjuk, hogy árnyékunk rövidebb, mint mi magunk, húzódjunk naptól védett helyre. Ha mégis a napra kényszerülnénk, viseljünk hosszú ujjú felsőt és nadrágot, széles karimájú kalapot, valamint napszemüveget.

A megfelelő védelem elérése érdekében a naptejet negyed órával a napon tartózkodás megkezdése előtt kell alkalmazni, és használatát kétóránként, valamint fürdés, illetve erőteljesebb izzadást eredményező testmozgást követően azonnal meg kell ismételni.

Sokan azzal sincsenek tisztában, mit is takarnak a faktorszámok , illetve hogy például egy 30-as napkrém nem nyújt kétszer akkora védelmet, mint egy 15-ös. Valójában egy 30-as napkrém az UV-sugarak 97 százalékát szűri ki, addig egy 15-ös 93 százalékát, egy 2-es faktorú pedig 50 százalékát. Ha azonban valaki nem használ elég napkrémet a testén, vagy kihagy egyes területeket, akkor a napkrém által nyújtott védelem csökkenni fog.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra