1-es típusú cukorbetegség: szenzációs felfedezés

Francia kutatók most jelentették be, hogy olyan inzulintermelő sejtek előállításán dolgoznak, amelyeket a későbbiekben transzplantálni lehet a fiatalkori cukorbetegekbe és ezzel mentesíteni lehet őket az állandó gyógyszeres kezeléstől.

Mindez azért fontos, mert az egyes típusú diabétesz során az inzulintermelő bétasejteket saját immunrendszerünk pusztítja el egy téves immunválasz miatt – ennek hatására pedig megszűnik szervezetünkben az a hormon, amely vércukorszintünket tartaná egyensúlyban.

A francia Université Catholique de Louvain kutatói Dr. Philippe Lysy vezetésével dolgoznak bétasejttermelő projektjükön. Eddigi beszámolóik szerint az emberi hasnyálmirigy-vezetékből származó sejtek (szakmai rövidítés szerint: HDDC-k) igencsak esélyesek az áttörésre: ezekből ugyanis könnyen lehetne bétasejteket formázni. Ezen HDDC-sejtek a hasnyálmirigyben fordulnak elő, s mivel úgynevezett elődsejtek, nagy eséllyel tudnak más sejttípusokká átalakulni.

A transzplantálással mentesíthetők lehetnek a betegek a gyógyszeres kezelés alól

Az 1-es típusú cukorbetegség inzulinhiányos állapot, ezért a kezelést annak pótlása jelenti. A korszerű inzulinkezelés lehetővé teszi, hogy a kezelés a lehető legjobban illeszkedjék a páciens életviteléhez. Mit kell tudni a betegségről? A kísérletek során a kutatók a HDDC-sejteket úgy programozták át, hogy azok bétasejtekké alakuljanak át és inzulint termeljenek a hasnyálmirigyen belül. Mindezt sikerült úgy megoldaniuk, hogy az átalakítandó sejtek ne tudjanak mutálódni – ha ezt a lépést kihagyták volna, a sejtet kapó szervezetekben rák vagy más egészségügyi komplikáció is kialakulhatott volna.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sejtek működését cukorbeteg egerekbe ültették be. Míg konkrét eredmény nincsen, az mindenesetre látszik, hogy a sejtek a megfigyelt szervezetekben a vércukorszintnek megfelelően termelik és bocsátják ki az inzulint. A tervek szerint a következő adag bétasejtet már cukorbeteg emberekbe fogják ültetni és bennük tesztelik le – egyelőre azt vizsgálják, hogy az átprogramozott sejtek mennyire képesek jól működni klinikai procedúrákkal együtt.

Ez a megoldás, ahogy a kutatók mondják, számos más területen működhet, ahol sejtcserés terápiára van szükség (szívroham, bőrproblémák, májbetegségek stb.).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.