100 éves rejtélyt sikerült megoldani a rákgyógyításban

Több mint 100 éven át a kutatók nem tudták megmagyarázni, hogy a rákos sejtek miért tartalmaznak abnormális számú kromoszómát. Ez a jelenség az aneuploidizmus. Sokan azt hitték, hogy az aneuploidák a rák véletlenszerű melléktermékei. De most kiderült, hogy a dolog fordítva áll, ezek elősegítői és nem termékei a betegségnek.

A Harvard Medical School kidolgozott egy módszert, hogy megértsék az aneuploidiák mintázatát a tumorban , és megjósolják, hogy az érintett kromoszómákban mely gének lehetnek a rák elnyomói vagy elősegítői. Arra jutottak, hogy az aneuploidák támogatják a rák kialakulását, nem pedig annak eredményeként jönnek létre.

A tanulmány, amely a Cell folyóiratban jelent meg, új utat nyithat a rák kialakulásának magyarázatához és újfajta kezelésekhez.

A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség 12 pontban foglalta össze, hogy hogyan csökkenthető a rák kialakulásának kockázata. Kattintson a részletekért! "Ha megnézünk egy rákos sejtet, abban akkora a rendetlenség, mintha valaki bedobott volna oda egy köteg dinamitot. Először a zűrzavar teljesen véletlenszerűnek tűnik, de korábbi munkák már kimutatták, hogy valójában van egy mintázat, amely szerint a kromoszómák és kromoszómakarok megváltoztak. Ez azt jelenti, hogy megérthetjük a mintát és azt is, hogyan vezethet el az a rákhoz. Felállítottunk egy feltevést arról, hogy ez hogyan működik, és matematikai analízissel bizonyítottuk” – mondta Dr. Stephen Elledge, a Brigham and Women's Hospital genetika professzora.

Évtizedeken keresztül a sejtek mutációira, a rák kialakulását jelző és támogató onkogénekre, valamint a rákot elnyomó génekre irányult a rákkutatás fókusza, közben az aneuploidiák világa nagyjából feltáratlan maradt. Elledge és csapata azonban sejtette, hogy az aneuploiditásnak lényeges szerepe van a rák kialakulásában, s a hiányzó-, vagy éppen többletkromoszómák befolyásolják a tumorokkal kapcsolatos olyan folyamatokat, mint a sejtosztódás vagy DNS-javítás .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Évtizedeken keresztül a sejtek mutációira irányult a rákkutatók figyelme

Hogy tesztelhessék a hipotézist, a kutatók kifejlesztették a TUSON Explorer nevű számítógépes programot. Ezzel több mint 8200 pár rákos és normál szövetmintából származó genomszekvencia adatát elemezték három, már létező adatbázisból.

Generáltak egy listát a gyanús onkogénekről és tumorszupresszor (daganatelnyomó) génekről a mutációs minták alapján és megállapították, hogy sokkal több a potenciális ráktámogató a vártnál. Aztán rangsorolták a gyanús találatokat, hogy milyen erős a hatás a törlésükre vagy duplikálásukra. Ezután megvizsgálták, hogy a gyanús gének általában hol jelennek meg a kromoszómákban. Azt találták, hogy ahol a tumorszupresszorok voltak nagyobb koncentrációban, ott inkább a törlődés, ahol az onkogének , ott inkább a duplikálódás volt a jellemző.

Ezek az eredmények megválaszoltak egy régóta fennálló kérdést, hogy aneuploidáknak van e hatásuk a rák kialakulására. Miután ez bebizonyosodott, a kutatók már feltehetik a kérdést, hogy hogyan. A rák kialakulására más tényezők is hatnak, a génmutációk, az átrendeződések és a gének kifejeződésének változása. De lassan az orvosok képesek lesznek összerakni a mozaikot, hogy mi is történik.

Forrás: Harvard.edu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.