Számos olyan kihívással kell a nőknek szembenéznie a fejlődő országokban, ami egy modern, európai embernek már évtizedek óta nem jelent problémát.
Az elmaradott régiókban naponta 800 terhes anyuka hal bele a szülés közbeni komplikációkba, az általános higiéniai ellátottság pedig sok esetben a minimális elvárásoknak sem felel meg. Nem csak az ő, de számos speciális igényű nő életén könnyíthetnek az alábbi innovációk.
Sayana Press
A Pfizer gyógyszergyártó cég Sayana Press néven dobott piacra egy olcsó, egyszerűen használható fogamzásgátló szert. Kimondottan a harmadik világban élő nőknek találták ki, akiknek nem áll módjukban naponta beszedni pirulákat, és megfizetni sem tudják azt. A készítmény három hónapig fejti ki hatását, és mindössze egyetlen dollárba kerül, így jelenleg a legolcsóbb fogamzásgátló szernek minősül a piacon. Az elmúlt két évben-Ugandában, Szenegálban, Nigerben és Burkina Fasóban is sikerrel alkalmazták. Használat után eldobható, így a tűvel betegségeket sem adnak át egymásnak a felhasználók. Jelenleg azon dolgoznak, hogy a készítményt orvos segítsége nélkül, önállóan is beadhassák azok, akik nem laknak elérhető közelségben egyetlen egészségügyi intézményhez sem.
MyTransHealth
Ideális esetben az orvosnak bizalmi viszonyt kell kialakítania betegével, ami sokszor az átlagos nőknek sem egyszerű. A transzneműek számára eddig egyetlen olyan felület sem volt, ahol a nemiségét tisztelő, és speciális helyzetüket jól ismerő szakemberekkel vehették volna fel a kapcsolatot. Felmérések szerint a transznemű betegek 20 százalékát elutasították már a szakrendelésről, sokuk pedig azért késlekedik panaszaival orvoshoz fordulni, mert fél a megaláztatástól. Számukra hozhat áttörést a MyTransHealth nevű alkalmazás, amely összeköti ezeket a speciális igényű embereket a megfelelő orvossal, lokáció és nemiség alapján válogatva a szakemberek közül.
Oxitocin belélegzés
A szülés utáni vérzés (Postpartum Hemorrhage, röviden PPH) a leggyakoribb, anyasággal járó halálok a mai napig. Hogy a komplikációk lehetőségét lecsökkentsék, az orvosok gyakran használják az úgynevezett gyorsítót, vagyis az oxitocin nevű hormont, amely méhösszehúzó hatásával felpörgeti a világra jövetelt. Az oxitocint infúzión keresztül adagolják, a készítményt pedig hűtőben kell tárolni olyan speciális körülmények között, ami a fejlődő országokban nem mindig áll rendelkezésre. Ausztrál kutatók kifejlesztettek egy eljárást, melynek során be is inhalálhatják az oxitocint, ebben a halmazállapotában pedig nem szükséges a hűtő, és a szintén veszélyforrásnak minősülő tű használata.
Hemafuse
Egy másik innováció a szülés utáni vérzés kezelésére a Hemafuse nevű szerkezet, amely egy óriási injekciós tűhöz hasonlít, és vészhelyzetben a beteg vérét vezeti vissza a testébe. Teljesen manuális módon működik, és életmentő lehet az elmaradottabb országokban, ahol nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű vér az elvesztett készlet pótlására.
Antisokk ruha
Egy harmadik megoldás, ami segíthet megmenteni a PPH-ban szenvedő kismamák életét. A felsoroltak közül ez a legbonyolultabb módszer, amit maga a NASA fejlesztett ki, és igencsak hatásosnak tűnik. Vészhelyzetben a gumiruha bizonyos részei levegővel telnek meg, így a vért a létfontosságú szervek irányába összpontosítják. Egyes kutatások szerint a használata 50 százalékkal csökkentheti a szülés utáni vérzés okozta halálesetek számát.
Safe Delivery applikáció
Egy dán cég különleges okostelefonos applikációt fejlesztett ki, amellyel a terhesség kilenc hónapja alatti legfontosabb teendők és tudnivalók állnak az érdeklődők rendelkezésére. Az applikációval olyan, harmadik országbeli településeken is folytatnának edukációt, ahova csak ritkán jutnak el orvosok.
Életmentő pötty
India-szerte nők millióinak kerül veszélybe az élete amiatt, hogy szervezetük nem jut elegendő jódhoz. A jóhiány működési zavarokat okoz a pajzsmirigyben, mellrák kialakulásához vezethet, valamint szülés során veszélyes komplikációk léphetnek fel miatta.
A probléma megoldásához olyan módszerre törekedtek, ami nem ütközik az indiai tradíciókkal. Így született meg a Life Saving Dot, vagyis az életmentő pötty, amely a bindi mintájára egy jódtartalmú pöttyöt jelent. Ha ezt viselik, az a nikotintapasz mintájára 150-220 mikrogrammnyi jódot juttat a viselője szervezetébe.
Flo
Az elmaradottabb országokban nem áll a nők rendelkezésére megfelelő tisztasági betét, így a diáklányok például iskolába se járnak a menzeszük ideje alatt. A Los Angelesben élő Mariko Higaki Iwai az ő problémájukon szeretett volna segíteni a Flo nevű tisztasági szettel, amely tisztítható és újrahasznosítható betéteket tartalmaz, illetve egy tisztításra és szárításra is alkalmas eszközt, amely könnyen és gyorsan teszi újra hasznosíthatóvá az intim tisztasági eszközöket.
Forrás: Mashable