Egy friss vizsgálat a dalszövegek változását vizsgálta 1980 és 2020 között: összesen 12 ezer számot vettek górcső alá, a rock, a pop, a rap, a country és az R&B műfajából egyaránt. A kutatók arra voltak kíváncsiak, mennyiben változott a szövegek összetettsége az évek során - írja az IFLScience.
Az elemzéseikből kiderült, hogy a dalokban az ismétlődő sorok aránya mind az öt műfajban folyamatosan növekszik, több a refrén és kevesebb a verze, mint a korábbi időkben. A "szókincs gazdagságában" is észrevehető hanyatlást állapítottak meg.
A kutatók szerint ennek az lehet a magyarázata, hogy minél több ismétlődő rész van egy dalban, azt annál dinamikusabbnak érzékelik a hallgatók, és ettől anyagilag sikeresebb lehet. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden "mai" szám semmitmondó, de az is kiderült a kutatásukból, hogy a hallgatók sokkal gyakrabban keresnek rá régebbi rockdalok szövegeire, mint az újabbakéra.
Ez a szerzők szerint összefüggésben lehet azzal, hogy a műfaj hagyományosan a "kapitalizmus legyőzéséről" szól, szemben az olyan "kommerszebb" zenei stílusokkal, mint például a pop.
"Az is kiderült, hogy a szövegek minden műfajban sokkal dühösebbek lettek, de leginkább a rapben" - közölték a kutatók.
Mindezt összefoglalva a tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy "a szövegek lexikális összetevői, szerkezetei és rímei valamennyi vizsgált műfaj esetében azt mutatja, hogy a dalszövegek idővel egyre egyszerűbbé válnak. Ez látszik még abban is, hogy a szókincsek kevésbé gazdaggá váltak például a rap és a rock esetében, illetve az összes megfigyelt műfajban gyakoribba váltak az ismétlések".