Egy friss tanulmány alapján a medveállatkákhoz köthető fehérjék képesek lassítani az emberi sejtek anyagcseréjét – írja az Independent. A fél milliméternél is kisebb állatkákról tett felfedezés egy nap az öregedési folyamatot lassító technológiák kifejlesztéséhez vezethet.
Még a sugárzást is túléli
A medveállatka az egyik legellenállóbb élőlény a Földön, bírja a szélsőséges szárazságot, a hideget, a forróságot, sőt a sugárzást is képes túlélni. A titkuk az, hogy képesek vegetatív állapotba kerülni, hogy megvédjék a testüket, amikor extrém körülményeknek vannak kitéve. Ez a képesség felkeltette a kutatók érdeklődését, és ki akarják deríteni, pontosan milyen mechanizmusokat használnak, hogy be- és kilépjenek ebből az állapotból.
A Wyomingi Egyetem kutatói most megtalálták a választ: a sejtjeikben gélt alkotó fehérjéket használják az életfolyamatok lelassítására. Amikor ezeket a proteineket emberi sejtekbe juttatták, a molekulák lelassították az anyagcserét, akárcsak a medveállatkákban. A kutatók azt is megállapították, hogy amikor az érintett fehérjéket termelő emberi sejteket felfüggesztett állapotba helyezték, a sejtek ellenállóbbá váltak a stresszel szemben. Ráadásul amikor a stressz megszűnik, a medveállatka-gélek feloldódnak és az emberi sejtek visszatérnek a normális anyagcseréhez.