A balkezesség még az anyaméhben eldől

Sikerült azonosítani egy bizonyos génhálózatot, amely eldönti az agyban, hogy jobb- vagy balkezesek leszünk-e.

A preferált kéz kérdését még embrió korban, az anyaméhben válaszolja meg a genetika. Az azonban továbbra sem tisztázott, miért szokás előnyben részesíteni a jobbkezeseket.

A tudósok évek óta sejtik, hogy a jobb- vagy Bristoli Egyetem kutatói skót és holland kollégáikkal együtt most azonosították a döntő jelentőségű géneket. Megtalálták azt az agyi hálózatot is, amely véglegesíti a preferált kezet az agyban, még embrionális korban.

"Ezek a gének végigkísérik azt a folyamatot, amelynek során az embrió labdaszerű képződményből növekvő szervezetté válik . Utóbbi fázisban már eldől a jobb- vagy balkezesség kérdése" - mondta William Brandler, az Oxfordi Egyetem szakérője.

Anyaméhben eldől a balkezesség

Az emberi faj az egyetlen, amely nagy jelentőséget tulajdonít a preferált kéznek. A jobbkezesek aránya 90 százalék körüli a társadalomban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatócsoport az egész emberi genomot górcső alá vette, hogy megtalálja a jobb- vagy balkezességhez kötődő génvariánsokat. Az eredmények alapján a PCSK6 van a legerősebb összefüggésben a témával, amely az embrió jobb és bal oldalának korai fejlődéséért felel. Egereken végzett korábbi kísérletek alapján a PCSK6 gén módosítása aszimmetrikus rendellenességekhez vezet, például a szervek nem megfelelő elhelyezkedéséhez. Ez jobb oldalon lévő szívet és gyomrot, vagy balra fekvő májat is jelenthet.

Brandler azonban felhívta a figyelmet arra, hogy bár a gének valószínűleg szerepet játszanak a jobb- vagy balkezesség kialakulásának folyamatában, nem azok jelentik az egyetlen befolyásoló tényezőt. "A környezet és a társadalmi nyomás is lényeges lehet" - tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra