A bélsejtek jelenthetnek megoldást a diabétesz kezelésében

A Columbia Egyetem munkatársai kísérleteik során felfedezték: a bélsejteket rá lehet venni arra, hogy inzulint állítsanak elő. Ez alapvetően befolyásolhatja az 1-es típusú cukorbetegség kezelését. A megoldást eddig az őssejtátültetésben látták.

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun folyamat, melynek során a szervezet saját immunrendszere pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelésért felelős béta sejtjeit. Az így kieső inzulint ezután a betegek külső forrásból, injekció segítségével kell pótolniuk. Mivel mind a túl magas, mind a túl alacsony inzulinszint életveszélyes állapot, ezért a betegek napjában többször szorulnak arra, hogy megmérjék vérük glukóztartalmát. A megoldást olyan új sejtek jelentenék, melyek képesek helyettesíteni az elpusztult elemeket, azonban idáig az egyetlen megközelítési mód az embrionális őssejtek átültetése jelentette, ennek eredményeként azonban nem lehetett szabályozni a szervezet inzulinszintjét, melynek a bevitt táplálékra kellene reagálnia.

A Nature Genetics folyóiratban dr. Chutima Talchai és dr. Domenico Accili professzor egy olyan vizsgálatot mutat be, melynek során egérben a bélsejtek előalakjaiból inzulintermelő sejtek alakultak ki. Ezek az előalakok számos érett sejttípussá képesek alakulnak, melyek olyan hormonszerű anyagok termeléséért felelősek, mint a szerotonin, a gasztrikus peptid és más aktív faktorok. A munkacsoport megállapította, hogy amennyiben sikeresen kikapcsolják a Foxo1 gént, inzulintermelő sejtek is létrejöttek. Annál több ilyen sejtet sikerült nyerniük, minél korábbi fázisban kikapcsolták a gént. A módszer felnőtt egyedeknél is hatékonynak bizonyult.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.