A oldalain bemutatott vizsgálat során 65 és 75 év közötti alanyokat tanulmányoztak, akiket a dopamin nevű hormon előanyagával, illetve placebóval kezeltek. Az önkénteseknek olyan fotókat kellett felismerniük, melyeket korábban már megmutattak nekik, és ezeket kellett elkülöníteni új képektől. Az agy működését egy speciális, funkcionális mágneses rezonancia képalkotóval monitorozták. A memóriateszteken a dopaminos csoport jobb teljesítményre volt képes. A felfedezés megmagyarázhatja, hogy a memóriaműködés miért csökken jobban Alzheimer-kórban szenvedő betegek esetén a folyamat beindulásakor.
A dopamin sokarcú idegrendszeri jelátviteli anyag. Segíti az idegsejtek és az izomsejtek közötti kommunikációt, épp ezért szörnyűek az agy dopaminelválasztását végző sejtek pusztulásának következményei, mely jelenség a Parkinson-kórra jellemző. Másrészt a dopamint nevezik boldogsághormonnak is, ugyanis az agy jutalmazási struktúrájának aktiválása során megnő a szintje, így kelt elégedettségi érzést. Arra is voltak jelek korábban, hogy a hormon a memória teljesítményét is segítheti.
Az elméletet Dr. Emrah Düzel és munkatársai igazolták, ugyanis vizsgálatuk egyértelműsítette, hogy a dopamin elősegíti a régebbi emlékek előhívását. Az anyag a memóriának azt a részét befolyásolja, mely Alzheimer-kórban sérül, vagyis a felfedezés új irányt adhat a betegséget érintő kutatásoknak.