A depresszió csalhatatlan jele

Felgyorsult világunkban egyre kevesebb időt hagyunk olyan természetes érzelmek megélésére, mint a gyász. Tüneteit sokszor a depresszióval keverik össze, holott a pszichológus szerint egészen másról van ilyen esetben szó.

Rosta Teodóra pszichológus szerint fogalmi zűrzavar övezi a depressziót , mindenfajta szomorúságot azonosítunk vele, pedig a depresszió egy betegség, a szomorúság eltúlzott változata. Bizonyos élethelyzetek megéléséhez pedig elengedhetetlen egy egészséges szintű szomorúság megélése.

A depresszió okairól számos magyarázat született, amelyek mind más szempontból közelítenek a problémához. Kiváltó okairól és a kezelés menetéről az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben!

Nem hagyunk időt a gyászra

Az érzelmek segítenek egy probléma leküzdésében, a szomorúság hozzájárul a veszteség feldolgozásához, manapság azonban nem hagyunk elég időt a gyászra. Korábban rituálék kapcsolódtak a szomorúsághoz, ilyen volt például a gyászév, mostanában viszont, ha valaki néhány hónapig szomorú, máris depressziósnak tartják - tette hozzá a pszichológus, aki az M1-nek nyilatkozott a témában.

A szomorúság hozzájárul a veszteség feldolgozásához
A szomorúság hozzájárul a veszteség feldolgozásához

Onnan lehet tudni, hogy valaki tényleg depressziós, hogy megváltozik a viselkedése, befelé fordul, ehhez nyomott közérzet párosul, valamint megváltozik az érzelmek összetétele is. Ebben az állapotban az ember nem tud semminek örülni, mindenben csak a rosszat látja - ismertette a tüneteket a pszichológus.

Mikor beszélhetünk depresszióról?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A köznyelvben akkor szokás depresszióról beszélni, ha szembetűnő lehangoltsággal járó pszichiátriai megbetegedést kell megnevezni. Orvosi fogalma ennél jóval összetettebb , az orvostudomány ugyanis a depressziót nem egységes betegségként kezeli, s jól megkülönböztethető formáit sorolja fel. Ezek közül a legelterjedtebb a súlyos depresszív zavar, más néven klinikai depresszió, vagy major depresszió. Ettől különbözik az unipoláris depresszió valamint az unipoláris zavar is.

Magyarországon a depresszió élettartam-előfordulása a felnőtt lakosság körében 15,1 százalék. Az életkori eloszlásra jellemző, hogy gyakori a megjelenés 15-19 év 45-50 éves korban, de tulajdonképpen bármikor előfordulhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra