Az adatbázis elemzése során, melyben 60 ezer páciens egészségi állapotát követték 4 éven át, a tudósok kimutatták, hogy a mortalitási (azaz halálozási) kockázat hasonló mértékben volt emelkedett a depressziósok és a dohányzók között. A tanulmány a depresszió mortalitásnövelő hatása mellett kimutatta, hogy a nyugtalanság viszont csökkentette a mortalitást. Dr. Robert Stewart, a kutatócsoport vezetője szerint a munka fő üzenete, hogy "egy kis aggodalom még használhat is."
"Úgy tűnik, a depressziós-aggodalmaskodók közt is kétféle rizikócsoportról beszélhetünk. A túlságosan aggodalmaskodó emberek sebezhetőbbek a stresszt hordozó tényezők iránt, és a fokozott stressz például szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet. Másrészt azok, akik aggodalmi szintje alacsony mértékű, nem törődnek egészségi állapotukkal, ami magyarázza a magasabb mortalitást." - magyarázta a furcsa jelenséget a szakember. A kapcsolatot jól magyarázza a segítségkereső magatartás hiányát: a depressziós emberek eleve nem fordulnak másokhoz segítségért, vagy nem is kapják meg azt a figyelmet, amit szeretnének, míg a nyugtalanabb, izgágább beállítódás esetén pont ellenkező a helyzet.
"Engem nem lepett meg, hogy az orvosok kevésbé figyelnek oda a depresszió melletti panaszokra, ugyanis ezt a depresszióval magyarázzák, azonban a nyugtalan betegeket alaposabban megvizsgálják, mert azt gondolják, nyugtató hatású lehet egy kivizsgálás." - mondta Stewart.
A kutatók szerint eredményeik egybevágnak azon korábbi vizsgálatokkal, melyek megállapították, hogy a mentális rendellenességben, depresszióban szenvedő betegek fizikai egészségi állapota is rosszabb az általánosnál. Dr. Stewart szerint a mentális betegségeket jövőben alaposabban ki kell vizsgálni, feltérképezve az egészségre veszélyes kockázati faktorokat, mint a magas vérnyomás, koleszterin, étrendi tényezők, dohányzás, testmozgás hiánya. Ezáltal a jelenleginél komplexebb kezelés valósulhatna meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat Animáció: HáziPatika.com