A füstmentes dohány (bagó) leginkább a szájban fejti ki hatását, és károsítja egy, a szervezet minden szervévben megtalálható enzimcsalád működését - jelent meg a Chemical Research in Toxicology című szaklap hasábjain.
Olyan enzimekről van szó, melyek alapvető szerepet töltenek be a hormonok előállításában, ide értve a férfi és női nemi hormonokat is; a koleszterin és a D-vitamin szintézisében, valamint a gyógyszerek és a potenciális méreganyagok lebontásában. A füstmentes dohány károsítja továbbá a lép, a vese, és a tüdők genetikai állományát.
Krisan Kanduzsa és az indiai Orvostovábbképző és Kutató Intézet munkatársai széleskörűen vizsgálták a füstmentes dohány szájra kifejtett hatásait, és megállapították, hogy a használat növeli a fogínygyulladás és a szájrák kialakulásának veszélyét. Azok a rákkeltők, melyeket a dohány, a nikotinos rágógumi, és más füstmentes termékek tartalmaznak, bekerülnek a vérbe, és ezáltal a szervezet különböző részeibe jutnak el. A kutatók kísérleti patkányokon tanulmányozták, ezek az anyagok milyen változást okoznak az enzimek működésében és a genetikai állományban.
A kutatók megállapították, hogy a DNS-károsítás mellett a citokróm P450 enzimcsalád működése is zavart szenved. A szóban forgó termékeket világszerte használják, a legelterjedtebbek azonban Észak-Afrikában, Délkelet-Ázsiában és a Földközi Tenger környékén, ezért ezek a legveszélyeztetettebb populációk. Nemritkán a fogfájást, a fejfájást és a gyomorfájást is ilyen dohánytermékkel kezelik.
Ezen termékek használata egyre jobban terjed, nemcsak a felnőtt férfiak, hanem a gyermekek, tizenévesek, nők, és a dél-ázsiai bevándorlók között is.
Videó: HáziPatika.com