A gépünk jobban ismer minket, mint a barátaink

A számítógépek még barátainknál és családunknál is megbízhatóbb személyiségprofilt rajzolnak ki rólunk. A megdöbbentő tény egy több tízezer brit önkéntessel végzett kísérletből derült ki.

Facebookon osztogatott lájkjainkból egy olyan, öt jellemvonáson alapuló személyiségmodell rajzolódhat ki, amely igazán meglepheti testvéreinket, szülőanyánkat, de még partnereinket is.

Nem jó, ha napunk két legproduktívabb óráját olyan dolgokkal töltjük, amelyekhez nem kell túlságosan sok kreativitás, a közösségi média pedig ilyen. Miért ne facebookozzon reggel? - itt megtudhatja! A University of Cambridge kutatói ugyan rábólintottak arra, hogy a személyiség jóval komplexebb néhány lájknál, de azt állítják: a számítógépek ezen tekintetben is lekörözik az embereket. A PNAS szaklapban közölt eredmények pedig egész meglepő asszociációkat hoznak: a Dr. Who Facebook-rajongói általában félénkek, míg a Big Brother rajongói konzervatívak, illetve konvenciótisztelők.

Dr. Youyou Wu és kollégái 70,520, a kísérlethez hozzájáruló Facebook-felhasználó lájkjait vizsgálták meg az ún. Big Five személyiségmodell fényében, amely öt jellemvonás (barátságosság, lelkiismeretesség, extraverzió, kiegyensúlyozottság, nyitottság) kombinációjából alkot meg egyfajta személyiségprofilt.

Ezután személyiségteszteket adtak a Facebook-felhasználóknak, akik megkérték kollégáikat, barátaikat és családtagjaikat, hogy töltsenek ki velük kapcsolatban egy-egy kérdőívet. A kutatók ezután összehasonlították az eredményeket: elég lájk birtokában a számítógépek jobban fel tudták térképezni egy ember önbevalláson alapuló személyiségét, mint legjobb barátai vagy családja. 10 lájk birtokában egy számítógép már pontosabban tudott profilozni egy munkahelyi kollégánál, 70-nél már egy szinten volt egy baráttal vagy lakótárssal, 150-nél jobb volt egy családtagnál, a párkapcsolat szintjét pedig 300 lájk után érte el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyre több időt töltünk online, például Facebook használattal

Mivel egy átlagos Facebook-felhasználónak körülbelül 227 lájk van a profilján, ez elég ahhoz, hogy egy számítógép meglepően jó személyiségprofilt állítson fel róla, állítja Dr. Wu. "Mindez persze meglepőnek tűnhet, hiszen az emberek általában elég jó képet tudnak felállítani a személyiséggel kapcsolatban. Azt gondolnánk, hogy a hozzánk közel levők jól ismernek minket, úgyhogy még meglepőbb, hogy a számítógépek saját játékunkban győznek le minket."

Elmondása szerint egyre több időt töltünk online , ami a számítógépek szempontjából kifejezetten hasznos - barátaink és munkatársaink csak bizonyos élethelyzetekben látnak minket, úgyhogy kevesebb információból tudnak dolgozni, a gépek viszont rengeteg releváns információhoz férnek hozzá, nagy memóriájuk van és konzisztens, rendszerezett módon tudnak döntéseket hozni, míg az emberek hajlamosak a részrehajlásra, mondja a kutató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.