A háború szülte a meteorológiát

Az időjárást évszázadokon át népi hiedelmek alapján próbálták megjósolni, a modern meteorológia pedig háborús időkben született.

Az időjárás alapvetően határozza meg a hétköznapjainkat, és nem pusztán azért, mert az előrejelzés alapján tudhatjuk, hogy mikor kell esernyővel készülnünk. Befolyásolja a mezőgazdasági termelést, a közlekedést vagy akár egészségi állapotunkat is egy-egy front, az időjárást azonban sokáig a népi megfigyelések alapján próbálták megjósolni. A modern meteorológia az első világháborúig vezethető vissza - írja az Index .

Szervezetünk, testünk reagál a környezet és az időjárás változásaira. Érdemes ezekre a jelekre figyelni, ismerni egyéni érzékenységünket. Bővebben erről az alábbi cikkünkben olvashat!

Háborúban született tudomány

Egy Richardson nevű önkéntes szanitéc az első világháborúban a nyugati fronton szolgált, és itt tűnődött el azon, hogy az anekdotákon és az égre felnézésen túl lehet-e pontosabb módszer az időjárás előrejelzésére. Az időjárásnak ugyanis a fronton óriási szerep jutott, egy offenzíva közben lezúduló felhőszakadás vagy egy gáztámadás közben megváltozó széljárás súlyos következményekkel járhatott.

Az időjárás változása hétköznapjainkra is kihatással van
Az időjárás változása hétköznapjainkra is kihatással van

Richardson egy norvég fizikus adatait használta fel, aki 1910. május 20-án feljegyezte a főbb időjárási adatokat (hőmérséklet, légnyomás, páratartalom, felhők osztályzása, szélsebesség és szélirány, felső légköri jelenségek). Ezekből kiindulva próbált Richardson olyan matematikai modellt alkotni, amely alapján kiszámolható egy bizonyos földrajzi pont várható időjárása. Odáig jutott, hogy hat hét számolással tudott hatórás előrejelzést készíteni egy kiválasztott helyszínre, amely így használhatatlan és idejétmúlt volt, ráadásul pontatlan is.

A negyvenes években viszont az első számítógépek megjelenése már megsokszorozta a számítási kapacitást, így lehetővé vált gyorsabb és pontosabb előrejelzést készíteni. A meteorológia végül komoly tudományággá vált, háborús születésének emlékét pedig számos nyelvben az időjárással kapcsolatos kifejezések őrzik, például a magyarban is használatos " front " szó.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra