A horrorfilmek így hatnak a testünkre

Az ijesztő filmekért sokan rajonganak, mások viszont egyszerűen képtelenek ilyet nézni, és amikor csak lehet, kerülik a horrorokat. De vajon hogyan hat a szervezetünkre, ha megnézünk egyet?

Nem az ijesztgetés vonzó

A Purdue Egyetemen többféle aspektusból is kutatták a horrorfilmek emberi testre gyakorolt hatásait az elmúlt években. Az eredmények szerint akik szeretik az ilyen mozikat, nem a félelemérzet és az ijesztgetés miatt vannak oda értük annyira. "A félelem negatív érzelem. A horrorrajongók nem ezt keresik, hanem az adrenalinlöketet , amely a félelemérzettel együtt jár" - nyilatkozta Glenn Sparks professzor, a kutatások egyik vezetője.

Miért szeretünk félni? A félelem tanult viselkedés, amely segít azonosítani fenyegetéseket. Ez a képesség tette lehetővé az emberi faj számára, hogy túlélje a találkozást a ragadozókkal és a természeti katasztrófákat. Ma azonban másra is használjuk - hogy miért is vágyunk rá, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

"Olyanok is vannak, akik egyszerűen jobban érzik magukat azután, hogy a mozivásznon szembenéztek számukra félelmetes és riasztó dolgokkal. Néhányukban ugyanis ilyenkor megfogalmazódik, hogy ha a való életben kerülnének szembe valami hasonlóval, akkor valószínűleg képesek lennének megbirkózni vele" - tette hozzá a szakember.

A félelem a DNS-ünkbe kódolt

Őseink életében, akiknek vadászniuk és gyűjtögetniük kellett a megélhetésért, sok volt a veszélyforrás - például a rivális ragadozók. Éppen ezért a felkészülést a veszélyre, az éberség igényét eltároltuk a DNS-ünkben. A horrorfilmek nézése alatt egyes szakértők szerint ezt az igényt elégítjük ki.

Egyesek rajonganak a horrorfilmekért, míg mások meg sem tudják nézni
Egyesek rajonganak a horrorfilmekért, míg mások meg sem tudják nézni

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Agyunktól függ, hogy mennyire szeretjük a horrorokat

Ha egy ijesztő filmet nézünk, agyunk két része aktiválódik - a talamusz és az amigdala. A talamusz a testből érkező üzeneteket dolgozza fel, míg az amigdala segít eldönteni, hogy a félelemérzet valós, vagy csak érzékeink éberen tartásáról van szó. Hogy mennyire kedveljük ezeket a filmeket, attól is függ tehát, hogy agyunk ezen részei mennyire képesek együttműködni.

Segítenek a kalóriaégetésben

Ha pedig megijedünk, akkor adrenalinszintünk megugrik, ettől pedig felgyorsul az anyagcserénk . Egy kutatás szerint egy horrorfilm megtekintése alatt harminc százalékkal több kalóriát égethetünk el.

Forrás: livestrong.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.