Friss adatok jelentek meg a globális éhezés mértékéről. Ezek alapján tavaly 51 ország mintegy 124 millió lakosát érintette a súlyos éhínség - 11 millióval többet 2016-hoz képest, hivatkozik a piacesprofit.hu a FAO és az ENSZ élelmezésügyi hivatala élelmezési válságokról szóló nemzetközi jelentésére. Esetükben az éhínség olyan súlyos, hogy életük és megélhetésük közvetlen veszélyben forog.
A jelentésből kiderül, hogy azért van több éhező, mert az erősödő konfliktusok miatt felborult az élelmezési helyzet Mianmarban, ahogy Nigéria északkeleti részén, Kongóban, Dél-Szudánban és Jemenben is. De gondokat okoz a hosszan tartó szárazság is, amely kevesebb termést eredményez. Ráadásul a Föld lakossága egyre csak növekedik: az évszázad felére száma megközelítheti a 10 milliárd főt, ez pedig a mostani mezőgazdasági termények iránti kereslet 50 százalékos bővülését vonja maga után.
Változást hozhatna, ha megállítanánk az élelmiszerpazarlást , illetve ha visszaszorítanánk a húsközpontú étrendet. Az utóbbi témával kapcsolatban kutatás is készült: Ron Milo és kutatócsoportja, az izraeli Weizmann Institute of Science munkatársai megállapították, hogy négy gramm marhahús előállításához szükséges földterületen 100 gramm olyan növényekből előállított táplálékot lehetne nyerni, amelynek fehérje- és kalóriatartalma egyenlő a marhahúséval. A sertéshúst nézve ez az arány valamivel jobb: 90 a tízhez, a tejtermékek esetén 75 százalékos, míg baromfinál 50 százalékkal, a tojásnál pedig arányaiban 40 százalékkal több erőforrásra van szükség.
Mint írták, az USA-ban a jelenlegi lakosság duplájának (700 millió embernek) elegendő növényi élelmiszert lehetne előállítani. A kutatók szerint az eredmények önmagukért beszélnek: ha hajlandóak leszünk változtatni étkezési szokásainkon, akkor nem lesz globális éhínség a jövőben.