A kopaszodás ellenszere: tépjünk ki 200 hajszálat?

Van egy jó és egy rossz hírünk a kopasz férfiaknak. A jó hír: úgy tűnik, hogy amerikai kutatók megtalálták a kopaszodás ellenszerét. A rossz hír: ehhez ki kell tépniük a maradék hajukat.

A University of Southern California kutatóinak vizsgálatai azt igazolják, hogy ha kitépünk 200 hajszálat, hatszor annyi is visszanőhet. Ez viszont azt jelenti, hogy ha egy ritkuló hajfelületet akarunk dúsítani, akkor az ott lévő összes hajszálat ki kell tépnünk.

Ha ugyanis elég mennyiségű hajszálat távolítunk el erőszakosan (azaz kitépéssel) egy területről, ez olyan vészjelzést küld a szervezeteknek, amelynek hatására több haj nő vissza. A hír természetesen nem hangzik túlságosan megnyugtatóan és komfortérzetünket sem fogja emelni, viszont szervezetünk természetes reakcióit aknázza ki.

Ráadásul nemcsak több millió férfi szenved a kopaszodástól és a hajritkulástól (egyesek már tinédzserkoruktól kezdve), hanem több millió nő is: hajritkulásaiknak a kutatók szerint pszichológiai okai vannak.

A haj növekedésével és "halálával" kapcsolatos biológiai háttér információk akkor kezdenek érdekelni bennünket, amikor zavar támad az erőben: ha túl sok kihullik vagy túl kevés nő. A cikk folytatódik, kattintson! A Cell szaklapban részletesen is olvasható az ide vezető kísérletekről szóló tanulmány. A kutatók egérkísérleteket végeztek: előre megjelölt, szőrös területekről téptek ki egyenként 200 szőrszálat, majd egy hónappal később megnézték, mennyi szőr nőtt vissza. Amikor a megfigyelt terület apró volt és nagyon közel voltak egymáshoz a szőrszálak, még akkor is legalább kétszer annyi nőtt vissza, egy szerencsés egérnél pedig 1300 szőrszálat számoltak meg. További kísérletek során arról bizonyosodtak meg, hogy a szőrszáltépés olyan kémiai vészjelzést indít be a szervezetben, amelynek hatására a környező területeken is beindul a szőrszálak növekedése.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hajszáltépés segíthet a kopaszodás megállításában?

Érdemesnek tartjuk azért figyelmeztetni olvasóinkat, hogy a hajszálakat egyfelől egyesével tépkedték ki a kutatók, másfelől az emberi szervezetben nem lehet tudni még, hogy ez a mechanizmus pontosan hogyan működhet. Ugyanis úgy tűnik, hogy a kémiai vészjelzés egy bizonyos erősségnél indítja csak be a növekedést. Másfelől, hogy ha a hajszálakat egy túlságosan nagy területről tépik ki, akkor gyengébb a kémiai jelzés és nem nő vissza semmilyen hajszál sem. Ha pedig a hajszálakat túlságosan kis területről tépik ki, csak a kitépett hajszálak nőnek vissza, újak viszont nem nőnek köré. Az egereknél úgy sikerült a legjobb eredményeket elérni, hogy a 200 szőrszálat egy fél centiméteres területről tépdesték ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.