A korai emberfajok vesztét ez okozhatta

Az éghajlat megváltozása valószínűleg kulcsszerepet játszott a korai emberfajok kihalásában - derült ki egy, a One Earth című folyóiratban publikált új tanulmányból. A kutatók egy éghajlati modellt és a fosszilis rekordot ötvözve vizsgálták, hogy mi okozhatta a Homo nemzetségbe tartozó emberelődök vesztét.

"Eredményeink azt mutatják, hogy a régi Homo fajok nem voltak képesek túlélni az intenzív klímaváltozást az olyan technológiai újítások, mint a tűzhasználat, a kifinomult kőeszközök, az összetett szociális hálózatok kialakulása, a neandervölgyiek esetében a ragasztott lándzsahegyek, a testreszabott ruházat és a Homo sapiensszel való kulturális, valamint genetikai keveredés ellenére sem" - mondta el a tanulmánnyal kapcsolatban Pasquale Raia, az olaszországi Nápolyi II. Frigyes Egyetem munkatársa. Hozzátette: az emberelődök keményen próbálkoztak ugyan, felkutatták az elérhető legmelegebb helyeket, ahogy az éghajlat egyre hidegebbé vált, ám végül ez nem volt elegendő a túléléshez.

Hiába a technológiai újítások, egy friss tanulmány szerint a régi Homo fajok, köztük a neandervölgyiek (képünkön) nem voltak képesek túlélni az intenzív klímaváltozást.
Hiába a technológiai újítások, egy friss tanulmány szerint a régi Homo fajok, köztük a neandervölgyiek (képünkön) nem voltak képesek túlélni az intenzív klímaváltozást. Fotó: Getty Images

A kihalásuk előtt váltak szélsőségessé az éghajlati viszonyok

A Homo fajok, köztük a H. habilis, a H. ergaster, a H. erectus, a H. heidelbergensis, a H. neanderthalensis, valamint a H. sapiens (másik alfaja) kihalásának vizsgálatához a kutatók az elmúlt ötmillió évre vonatkozó éghajlati modellt és egy régészeti adatbázist ötvözve vizsgálták meg, hogy az egyes Homo fajok számára melyek voltak a legkedvezőbb éghajlati feltételek, és hogy miként reagáltak a klíma megváltozására.

Koronavírus: neandervölgyi gének miatt betegszünk meg Mintegy háromszorosára növeli a COVID-19 súlyos lefolyásának kockázatát egy sor olyan genetikai variáns, amelyet valószínűsíthetően több tízezer évvel ezelőtt a neandervölgyiekkel történt kereszteződés nyomán hordoz a mai ember. Részletek itt .

A tanulmány szerint három Homo faj, a felegyenesedett, a heidelbergi és a neandervölgyi ember számára pontosan a kihalásuk előtt váltak szélsőségessé az éghajlati viszonyok. Ezzel párhuzamosan a globális éghajlatban is hirtelen, kedvezőtlen változások mentek végbe. A neandervölgyiek helyzetét valószínűleg a mai, modern emberrel való versengés is nehezítette. Raia szerint az eredmények egyfajta figyelmeztetésként szolgálhatnak a jelenleg példátlan klímaváltozással szembenéző emberiség számára.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.