A lép segíthet a szívnek a betegség leküzdésében

A lép, mint immunszerv közel sem annyira ismert, mint a féregnyúlvány (vakbél) és nagyon sokan remekül elélnek nélküle. Egy új kutatás szerint mégis fontosabb szerepet játszik az immunrendszer működésében, mint gondoltuk.

Egereken végzett kísérletekből kiderült, hogy a lép otthont ad azoknak a fehérvérsejteknek, amelyek eltakarítják az elhalt szöveteket és a gyógyulást elősegítő gyulladásos reakciót hoznak létre. Különösen a szívnek segít így a betegség leküzdésében. Bár a túléléshez nem feltétlenül szükséges, a lépnek fontos szerepe van, ha megbetegszünk.

Lépünk körülbelül akkora, mint egy nagy padlizsán és vese alakú. A tudósok előtt már ismert, hogy a lép bontja le a vörösvértesteket, kiszűri a baktériumokat és a vírusokat a vérből és elősegíti az immunválasz kialakulását. A gyulladás, például egy seb körüli pír azt jelzi, hogy az immunrendszer a szervezet védelmére siet. Sok ember azonban lép nélkül él, a lép eltávolításának leggyakoribb oka a közlekedési balesetben elszenvedett sérülés, emellett néhány más betegségben, így Non-Hodgkin limfómában is szükség lehet a szerv eltávolítására.

Filip K. Swirski, a Harvard Egyetem Orvosi Kar és a Massachusettsi Közkórház immunológus oktatója azt vizsgálta, segít-e a lép a szívbetegséggel történő megbirkózásban, mivel egy 1977-es kutatás szerint a lépeltávolításon átesett veteránoknál kétszer akkora a szívbetegség miatti halálozás kockázata. Azt találták, hogy a lép a monocitáknak nevezett fehérvérsejtek raktározásával valóban segít a szívnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Ez a lép egy újabb funkciója” – mondta el Swirski. „Ez nemcsak a vérsejtek lebontásának helye és az immunrendszer kórokozó-szűrője.” További kutatásokkal azt remélik felderíteni, hogyan lehet a lép működését segíteni az immunválasz terén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra