A hosszú élet titkát sokan tudni vélik: szedjünk vitaminokat, sportoljunk rendszeresen, szokjunk le a dohányzásról. A Brigham Young University kutatása szerint a barátoknak, ismerősöknek is nagy szerepe van abban, hogy meddig él valaki: a magány és a társadalmi elidegenedés ugyanis komoly veszélyt hordoz, legalább olyan rizikófaktornak számít, mint az elhízás.
A magány és az izoláció, elidegenedés különbözőképpen jelentkezhet: egy ember érezheti magát egyedül egy nagy társaság közepén is, és az elidegenedést választhatjuk mi magunk is, például azért, mert szeretünk egyedül lenni . A kutatás szerzői szerint az élettartamra gyakorolt hatása azonban minden esetnek ugyanolyan.
A szakemberek szerint a magasabb halálozás különösen a fiatalabb, 65 év alatti korosztályt veszélyezteti. "A világon egyre többen élnek egyedül, és ez az arány folyamatosan növekszik. A magány ugyanolyan járványszerűen terjedhet, mint az elhízás " - mondta Tim Smith, a tanulmány másik szerzője.
A magány betegségek kialakulásához is vezethet
A kutatásban több korábbi egészségügyi felmérés eredményeit elemezték, összesen nagyjából 3 millió emberrel. A kutatásokban a magányt, az elszigetelődést és az egyedül élést vizsgálták. Úgy találták, hogy a szociális kapcsolatok hiánya növelik a korai halálozás esélyét, míg a barátságok pozitív hatással vannak az egészségünkre. Ezek a megállapítások akkor is igaznak bizonyultak, ha egyéb tényezőket is figyelembe vettek (például a nemet, az életkort vagy a meglévő krónikus betegségeket). Holt-Lunstad és Smith korábbi kutatásaiból kiderült, hogy a magányosság ugyanolyan rizikót jelent, mint az alkoholizmus , vagy az, ha valaki napi 15 szál cigarettát szívna.
<iframe width="750" height="422" src="//videa.hu/player?v=S3CE9PcxJ9bq88Q6" allowfullscreen="allowfullscreen" webkitallowfullscreen="webkitallowfullscreen" mozallowfullscreen="mozallowfullscreen" frameborder="0"></iframe>
A szakemberek szerint jó néhány dolgot tehetünk azért, hogy ne érezzük magunkat magányosnak: az internet és az okostelefonok például nagyszerű lehetőséget biztosítanak arra, hogy a távoli ismerőseinkkel is rendszeresen tartsuk a kapcsolatot. A szakemberek szerint nem érdemes azonban csak az online kapcsolattartásra hagyatkozni, ebből hiányzik ugyanis a kellő érzelmi mélység .
A kutatás eredményeiről a Perspectives on Psychological Science című szaklapban számoltak be.