Egy mentol által aktiválható ioncsatorna komoly szerepet játszik az emberi szervezet külső hőmérséklet érzékelésében - állítják amerikai kutatók. A felfedezés segítségével felderíthető a TRPM8 receptor és szervezetünk hidegre adott válasza közötti kapcsolat - közölték a Yale, a Kalifornia és a Wisconsin Egyetem kutatói.
A környezetből származó hő-, hang-, fényingereket, szagokat és ízeket speciális érzékelő sejtek (receptorok) segítségével alakítjuk át elektromos jellé. A receptor aktiválása egy ioncsatornát nyit meg, mely az idegsejtekben impulzust generál, és ez elektromos jel formájában jut tovább egyik sejtről a másikra.
Sven-Eric Jordt, a Yale Egyertem Gyógyszertani Intézetnek professzora és munkatársai TRPM8 receptorral rendelkező sejteken végzett vizsgálataik során azt tapasztalták, hogy azok reagálnak a külső hőmérséklet változásaira, a receptort nem hordozó állati (egér) sejtek viszont nem. Azok az egerek, amelyekben nem található meg a receptor, kevésbé, de reagálnak a hidegre, mint TRMP8-at hordozó társaik.
"Eredményeink alapján feltételezhető, hogy a TRPM8 nem az egyetlen, de az első számú hőérzékelő receptor, mely tapasztalataink szerint 15 Celsius fok alatti hőmérsékleten és extrém hidegben is működik" - mondta Jort.