A nyári éjszakák becsapják a belső óránkat

Az év során most a leghosszabbak a nappalok, akár még este fél 10-kor is világos van. A meghosszabbodott esti világos időszak azonban becsapja a belső óránkat, amelynek kardiovaszkuláris betegség is lehet a következménye.

A nyári időszámítás miatt még este is sokáig van világos, ez pedig becsapja a belső óránkat. Szervezetünk ugyanis így azt hiszi, hogy még korán van, így csökken az álmosság, és nehezebbé válik az elalvás a munkanapokon. Az esti forgolódás pedig - a másnap reggeli korai keléssel együtt - alváshiányhoz vezet. Hétvégén azonban jelentősen kitolódhat az alvásablak, hiszen a szabadnapokon nagyobb lehetőségünk van arra, hogy magunk döntsünk a lefekvés és az ébredés időpontjáról. Ám ha a szabad- és munkanapok alvási időszakai között rendszeresen nagyobb eltérés van, annak komoly következményei is lehetnek - derült ki a Semmelweis Egyetem közleményéből .

nyári időszámítás, belső óra, cirkadián ritmus, alvászavarok, szív- és érrendszeri betegségek
A nyári időszámítás becsapja a belső óránkat. Fotó: Getty Images

Színre lép a szociális jetlag

A szabadnapjainkon és hétvégén nagyobb eséllyel élhetünk a saját biológiai óránk által diktált ritmus szerint. Ez azt jelenti, hogy akkor feküdhetünk le, amikor álmosak vagyunk, és akkor kelhetünk fel, amikor kipihentük magunkat. A két időablak között többórás eltérés is lehet - ezt a jelenséget nevezik szociális jetlagnek. Ez ugyanis olyan, mintha minden hétvégén 2-3 időzónát átlépő utazást tennénk - magyarázta dr. Káldi Krisztina, az Élettani Intézet egyetemi docense.

Ha valami miatt az alvás-ébrenlét ritmus kizökken, annak nagyon sok kellemetlen következménye lehet. Mutatjuk, hogyan teheti rendbe a cirkadián ritmusát - kattintson ide!

A Semmelweis Egyetem kutatói egyébként kimutatták, hogy a szociális jetlag és a szívműködés idegi szabályozása között összefüggés van. A kutatásba fiatal, egészséges férfiakat vontak be. Megállapították, hogy minél inkább a szociális elvárások , és nem a belső óránk határozza meg az alvási ritmusunkat, annál rosszabb az alvásminőség. Ennek következményeként pedig előnytelenebbül alakulnak a szívfrekvencia variabilitás mutatói is, tehát egyes keringési betegségek kialakulásának kockázata is nő.

Nőhet a szív- és érproblémák kockázata

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alvásminőség jellemzésére egy standardizált kérdőívet használtak a kutatók. Az eredmények alapján elmondható, hogy azok, akik hétköznapokon nem a biológiai órájuk szerinti ritmusban aludtak, rosszabb alvásminőségről számoltak be. Ráadásul azoknak, akiket jobban érint a szociális jetlag, hétköznap alacsonyabb volt a szívfrekvencia-variabilitásuk. Ez azt jelenti, hogy a kardiovaszkuláris rendszerük alkalmazkodási képessége kevésbé előnyös, ez pedig az infarktus és a magas vérnyomás rizikójának növekedésével jár együtt. Az alacsonyabb variabilitás emellett arra is utal, hogy nem elég pihentető az alvás - jegyezte meg a szakember.

Mit tehetünk?

A szociális jetlag mértéke jelentősen csökkenthet például, ha rugalmas munkaidőben dolgozunk, így ugyanis munkanapokon is a belső óránkhoz és igényeinkhez igazíthatjuk a felkelés és a lefekvés időpontját. Amennyiben ez nem megoldható, néhány tippel akkor is segíthetünk magunkon. Ha például bagoly típusúak vagyunk - tehát szívesebben alszunk el és ébredünk fel az elvártnál később -, akkor javasolt reggelenként minél többet természetes fényben tartózkodnunk, este pedig minimalizáljuk a kék fényt - javasolja Sűdy Ágnes PhD-hallgató, a tanulmány első szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.