A tanuló gomba
A legfrissebb megfigyelések hihetetlenek: kiderült, hogy a penész képes tanulni. Japán tudósok óránként tettek nyálkagombát a hűtőszekrénybe, 10 percre. Speciális műszerek megmutatták, hogy néhány kísérlet elteltével a soron következő hűtés előtt a gomba más jeleket bocsátott ki: mintha felkészült volna a kellemetlen élményre. Ez a tudósok szerint az jelenti, hogy rendelkezik valamiféle igen kezdetleges memóriával. Ugyanez a gomba megtanult a labirintusban is közlekedni: minden egyes elágazásnál tudta, hogy hova kell fordulnia, ha el akarja érni a szerves anyagokból álló táplálékát.
Az ember mint komposzthalom
Egyszer a mi laboratóriumunkban, ahol tanulmányoztunk ezt a gombafajtát, néhány ember meghalt a penész miatt - mondta Olga Marfjonina, a biológiai tudományok doktora, az MGU talajművelési karának vezető tudományos munkatársa.
A levegőt a klímaberendezés szűrői fertőzték meg penésszel: így találkoztunk először a környezetben lévő penész reális veszélyével - mesélte a kutató.
A penész mindenevő, és mindenhol megtalálható, és a legszörnyűbb, hogy gyakran láthatatlan. Tiszta szobában a levegő minden 1 köbmétere körülbelül 500 gombaspórát tartalmaz. A nagyméretűek allergiát okoznak, a kisebbek légzőszervi betegségeket, migrént, fülgyulladást, bronchitist, angolkórt, asztmát. Végül a penésztoxinok képesek felhalmozódni a szervezetben, és a májrákot okozhatnak. Magától érthető, hogy ezek nem azok a gombák, amelyeket a sajt vagy a borok készítésekor használnak! A köztük lévő különbség akkora, mint a gyilkos galóca és a vargánya közötti.
- Ha a befőtt kinyitáskor a felületen szürke hártya van, vagy ha a kenyéren zöldes réteg látható, ön nagy veszélynek van kitéve! - figyelmeztet Olga Marfjonina. - Az ilyen termék teljesen át van itatva a penész spóráival. Azonnal ki kell dobni, és a legjobb, ha a szellőztetésig csak keveset lélegzünk.
Szóval a mikroellenség minden lehetőséget kihasznál, hogy bekerüljön az emberi szervezetbe, és mindent megtesz azért, hogy a maga hasznára fordítsa azt. A penészgombák egyik fajtája komposzthalmon fejlődik, ahol magas a hőmérséklet. Ez az ő élettere. Viszont ha az ember immunrendszere rossz állapotban van, gyenge (akár súlyos betegség, akár gyógyszerek miatt), akkor a gomba képes megtámadni az emberi szervezetet, gondolván, hogy ez ugyanolyan "komposzthalom". 2004-ben ettől a gombától Párizsban kétszer annyi ember halt meg, mint a madárinfluenzától az egész világon!
Forrás: www.aif.ru