A penész túlél minket!

Mindenhol megtelepszik, és veszélyt jelent az egészségünkre. Úgy tűnik, rendkívül jól alkalmazkodik minden körülményhez, sokkal jobban, mint az ember.

A penészhez sok legenda fűződik. Már Nagy Sándor is jól ismerte a penész falánkságát, és parancsára a hidak faoszlopait, illetve a hajók fatörzseit olívaolajjal itatták át. Ugyanakkor óriási szolgálatot is tett az emberiségnek: az első világháborúban pont a penészből fejlesztették ki a penicillint, amely milliók életet mentette meg.

A XX. században újabb megdöbbentő dolgok derültek ki a penészről: a csernobili atomerőmű 4-es blokkjának szarkofágja alól tetemes mennyiségű penészgomba került elő. A radioaktív sugárzás nem pusztította el, sőt, mintha táptalajként szolgált volna ennek az élőlénynek.

Szenzációsak voltak a "Bioriszk" kísérlet eredményei 2004-ben a kozmoszban. Az űrállomás külső testéhez erősítettek 3 kapszulát, telve gombaspórákkal. "A tartályok másfél évig voltak ott, kitéve a világűr hatásainak, sugárzásainak, és mégsem pusztultak el" - mondja Natalia Novikova laboratóriumvezető, a biológiai tudományok doktora. A tudósok azt tervezik, hogy megismétlik a kísérletet, mivel ki akarják deríteni, hogy miért ilyen ellenálló ez az élőlény.

Állítólag a MIR űrállomás megsemmisülésében közvetett módon szintén szerepet játszott ez a gomba. A 80-as években a SZALJUT-6 űrállomást pár hónapra magára hagyták, és ott felejtettek némi ételszennyeződést. Amikor az új űrhajósok visszatértek az állomásra, felfedezték, hogy jó néhány mikroorganizmussal együtt erősen elszaporodott a penész. Sosem sikerült teljesen kiirtani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A SZALJUT-7 és a MIR űrállomáson a penész felfalta a belső műanyag felületeket, a textilt, a gumit, sőt a szuper kemény kvarcüvegeken is telepeket alkotott. Lassan tönkrementek a műszaki berendezések. Az űrhajósok szomorúan viccelődtek, hogy az állomás igazi gazdája nem az ember, hanem a penész. Végül 2001-ben az űrállomást irányított manőverrel a Csendes-óceán déli része felett visszahozták a földi légkörbe, ahol megsemmisült.

"Úgy tűnik, hogy a penész túlélné az emberiséget, sőt talán a világ megsemmisülését is, mert minden helyzethez alkalmazkodik" - véli Szvetlana Csubatova, a biológiai tudományok doktora.

Forrás: http://www.aif.ru

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra