A reggeli rosszullét és a terhes nők agya

A várandós anyák testében erőteljes változások zajlanak, például átalakul a hormonháztartásuk. A szervezet újrarendeződő kémiája erősen hat az idegrendszerre is, s ennek egyik jele a reggeli rosszullét, hányinger. De mi zajlik a háttérben?

A terhes nőkről azt mondják, hogy feledékenyek, kiélesedik a szaglásuk és mindenféle ételeket megkívánnak. De a legismertebb és legnyilvánvalóbb terhességi tünet a reggeli rosszullét, amely a terhes nők döntő többségét (egyes becslések szerint akár 90 százalékát) eléri. Sőt a várandós anyák mintegy 1 százalékánál megjelenik az úgynevezett elhúzódó reggeli rosszullét (hyperemesis gravidarum), ami kiszáradást és fogyást eredményezhet, emiatt orvosi ellátásra lehet szükség. A legtöbb nőnél a reggeli rosszullét elmúlik 18 hét után.

A reggeli rosszullétek oka nem teljesen világos. A legnépszerűbb elmélet szerint ez a szervezet reakciója a terhességi hormon, a humán koriális gonadotropin (HCG) szintjének a növekedésére. Az összefüggés azonban nem magyarázza meg, hogy miért reggel történnek a rosszullétek.

A koraszüléstől minden kismama retteg, éppen ezért nem akarjuk ijesztgetéssel tovább növelni félelmeiket. Vannak azonban olyan veszélyek, melyek a szülés korai elindulását okozhatják: ezekkel jobb tisztában lenni. A tájékozottság itt (is) életeket menthet. Kattintson, tudjon meg többet! Egy meglehetősen széles körben elfogadott elmélet szerint a szervezet a terhesség első időszakában , amikor a magzat a legsérülékenyebb, minden toxikus anyagtól igyekszik megszabadulni, azoktól is, amelyek az élelmiszerekkel kerülnek be.

A hányást a hátsóagy egy területe, az area postrema vezérli, amely érzékeli a toxinok jelenlétét a véráramban és az agy-gerincvelői folyadékban. Kutatások kimutatták, hogy az area postrema HCG-receptorokkal is el van látva, ami megmagyarázhatja, hogy miért fokozódik az érzékenység a terhesség alatt.

A szervezet újrarendeződő kémiája erősen hat az idegrendszerre,  ennek egyik jele a reggeli rosszullét

A toxin-elméletet támasztják alá azok a megfigyelések is, hogy a reggeli rosszullétek olyan közösségekben a leggyakoribbak, amelyekben a „kockázatos élelmiszerek” fogyasztása általános. A súlyos reggeli rosszullétek és az alacsonyabb vetélési arány között is kimutatható az összefüggés. Sok nő emiatt hajlamos rá, hogy magától lemondjon a hús, hal, és bizonyos növények fogyasztásáról a terhesség első trimeszterében.

Természetesen ezek az úgynevezett toxinok egyáltalán nem mérgezőek az egészséges felnőtt nőkre, a méhlepény pedig kiváló munkát végez a felesleges anyagok kiszűrésével és a fertőzések elleni védekezésben. A reggeli rosszullétek valószínűleg inkább kapcsolódónak az olyan élelmiszerekhez, amelyek jobb táptalajt nyújtanak a mikroorganizmusok elszaporodásához (például a hús), vagy a keserű zöldségek, amelyek íze a mérgező voltukra figyelmeztette korai emberi őseinket. Ez az érzékeny rendszer a reggeli rosszulléteken keresztül valószínűleg evolúciós előnyt nyújt a baba fejlődése szempontjából.

Forrás: Independent.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +12 °C
Minimum: +0 °C

Derült vagy fátyolfelhős idő várható, elsősorban az északkeleti megyékben lehet időszakosan több a felhő. Csapadék nem lesz. Az északnyugati szelet az Észak-Dunántúlon időnként élénk lökések kísérik, másutt mérsékelt marad a légmozgás. Késő estére -2 és +7 fok közé hűl le a levegő. Most olyan összetett a légköri helyzet, hogy a hideg, és a melegfrontra érzékenyek szervezetét is megterhelheti az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra