A stressz-fájdalomcsillapítás idegi háttere

A stresszes helyzetek során jelentkező erősebb szívdobogás a szervezet csupán egyik válasza a stresszre, amely a szervezetben "vészreakciót" indít be. Ennek egy másik alkotóeleme a fájdalomcsillapítás, más néven a stressz indukálta analgézia (SIA).

Nemrégiben a SIA-ért felelős egyes idegeket és az idegek által termelt fehérjéket azonosítottak tudósok, ám még sok minden vár felfedezésre. Egy új vizsgálatban a kaliforniai AfaSci Rt. (Burlingame) és az SRI International (Menlo Park) kutatói felfedezték, hogy az N/ORQ és a Hcrt nevű peptideket (rövid fehérjék) termelő idegek kulcsfontosságúak a SIA szabályozásában egerekben.

A kutatócsoport, melynek vezetője Xinmin Xie és Thomas Kilduff voltak, bebizonyította, hogy a normál egerek agyában a Hcrt-termelő idegsejtek (Hcrt neuronok) és az N/ORQ-termelő idegsejtek egymással kölcsönhatásban állnak. Az N/ORQ elektromos jelekkel hatott a Hcrt neuronokra és az idegsejtek neurotranszmitter (ingerületátvivő anyag)kibocsátására.

A kutatók azt is felfedezték, hogy a kívülről bejuttatott N/ORQ adagolása gátolta a SIA-t a normál egerekben, ám ez megszűnt a Hcrt egyidejű adásával. A szerzők tehát arra a következtetésre jutottak, hogy az N/ORQ valószínűleg számos Hcrt által irányított folyamatot befolyásol a SIA mellett. A szakemberek azt feltételezik, hogy ezek az idegsejti útvonalak hozzájárulhatnak a túlzott stressz által okozott kórképek, például a szorongás és a poszttraumás stressz betegség kialakulásához, így ezek megismerése új terápiás lehetőségek felfedezéséhez vezethet.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra