A szakáll az arcra nőtt fanszőrzet

Azoknak a férfiaknak is lehet dús szakálluk, akik szinte már teljesen megkopaszodtak - a két szőrzet között ugyanis jelentős különbségek vannak.

A kopaszodás sok férfinak már a harmincas éveiben is problémát okoz, a haj vonala (genetikai és hormonális okokból) jellemzően ilyenkor kezd feljebb húzódni. Ez a folyamat azonban nem hagy nyomot az arcszőrzeten, sőt sokan egy dús szakáll növesztésével egyenlítik ki a nagyfokú hajvesztést. A két szőrtípus között azonban nagy különbség van, a szakáll gyakorlatilag az arcra nőtt fanszőrzet - írja az Index .

Ezért kopaszodunk meg A hajszálak folyamatosan megújulnak, hiszen minden nap hullanak és nőnek is ki új hajszálaink. Ez állatoknál is így van, csak éppen nagyobb periódusonként, hiszen senki nem csodálkozik azon, hogy a kutyák vedlenek. Embereknél ez a rendszer nem így működik, ez esetben ugyanis - még a ha a hajváltás mértéke szezonálisan ingadozhat is - folyamatos a hajváltás, a különbség pedig nem látványos. A kopaszodás okairól bővebben az alábbi cikkben írtunk!

Ez a különbség a haj és a szakáll között

A haj színében és minőségében is különbözik a test többi részén növő szőrzettől. Az eltérő szín oka, hogy a festékanyagot termelő sejtek más összetételűek, emiatt tapintásuk is más, és kevésbé göndörödik, mint a test más részein növő szőrszálak. Míg a haj a csecsemőkor kezdetén kinő (sőt egyes esetekben már az anyaméhben megjelenik), a test egyéb részein növő szőrök a pubertáshoz, vagyis a nemi éréshez kapcsolódnak.

A kopaszodás nem jár együtt a szakáll kihullásával
A kopaszodás nem jár együtt a szakáll kihullásával

Mind a haj-, mind pedig a szőrszálak növekedését háromszakaszos ciklusra oszthatjuk fel. Először a szőrtüszőből előbújó fiatal szőrszál indul gyors növekedésnek. Ennek a szakasznak a végén a szőrnövekedés lelassul, az átmeneti fázisban még él, majd végül elhal és kihullik. Ugyanez a folyamat a haj esetében lassabb, míg a szakállnál sokkal gyorsabb - emiatt pedig általában nem tudunk olyan hosszú szakállat növeszteni, mint hajat. A szakáll szőrtüszői azonban sokkal több növekedési ciklust képesek megélni, mint a fejtetőn lévő tüszők.

A férfiak kopaszodásáért nagyrészt a tesztoszteron felelős. Miközben a férfi nemi hormon a szakáll és más testszőrök növekedését éppen hogy serkenti, addig a hajszálak tüszőire roncsoló hatása van. Ezt a hatást a szerencsétlen genetikai háttér tovább erősíti: akik egy AR jelű gén rosszabbik génváltozatát örökölték szüleiktől, azok a kopaszodásra is hajlamosabbak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kopaszodásnak azonban evolúciós okai is lehetnek: a kanadai Laval Egyetem kutatói szerint a szakáll miatt gátolt hőleadást kompenzáljuk a kopaszsággal. A kopasz bőr kétszer-háromszor több hőt ad le az izzadás útján, mint a hajas vagy szakállas.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.