A szepszis enyhíthető, ha lehűtik a beteget?

A szepszis a szervezet gyulladásos reakciója a fertőzésre. Gyakran eredményez szeptikus sokkot, amely vezető halálozási okként van számon tartva az intenzív gondozó egységekben. Az enyhe hypothermia könnyen előidézhető a klinikai gyakorlatban, és értékes eszköz lehet a humán szepszis kezelésére - állítják a francia Brest Egyetem kutatói.

Az enyhe hypothermia (azaz túlzott lehűlés) csökkentheti a szepszis - egész testben végbemenő - oxigéntranszportra kifejtett hatását, és alkalmas módszer lehet a kórházi betegek kezelésére is. (Szepszis: sebfertőzés miatt fellépő súlyos betegség, vérmérgezés).

A hipotermikus körülmények között tartott kísérleti patkányokon végzett kutatások eredményei azt mutatják, hogy a szepszis kialakulása lassabban ment végbe, mint a normál körülmények közt tartott társaik esetében, és előbbiek hosszabb ideig is éltek.

A kutatás eredményeit a Tapasztalati Biológiai Társaság Prágában megrendezett éves gyűlésén mutatták be.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Új kutatások során kimutatták, hogy a normál körülmények (38°C) közt tartott szepszises patkányok esetében csökkent a tüdőből az életfontosságú szervekbe való, vérrel történő oxigénszállítás képessége, ellentétben az enyhén hipotermikus körülmények (34°C) alatt tartott patkányokkal. A hipotermia jótékony hatással lehet azon szeptikus betegekre, akiknek oxigénfelvétele a körülményekkel szabályozható oly módon, hogy a vörösvértestek pigmentjeinek (haemoglobin, Hb) oxigénszállító képességét növeli, így ellensúlyozva a szepszis káros hatásait.

Normál körülmények közt kialakulhat a szeptikus sokk, ami többszervi diszfunkciót (működésbeli elégtelenséget), valamint az esetek 60 százalékában halált okozhat.

Ezekre az eredményekre építkezve a kutatógárda kísérleti-klinikai vizsgálatot végez az enyhe hipotermiás módszer hatékonyságával, biztonságával, gyakorlatban való alkalmazhatóságával kapcsolatban. Kiderül, mennyire lesz hasznos a humán szeptikus sokk kezelésében.

A kísérleti tanulmányt a bresti kórházban dolgozó Erwan L'Her professzor végezte a Bresti Egyetem OPRHY laboratóriumában dolgozó kollégáinak segítségével.

"A korábbi eredményeink alapján megállapíthatom, hogy az enyhe hipotermia biztonságos és egyszerű módszer a szeptikus sokkban szenvedő betegek számára, komolyabb mellékhatások nélkül" - magyarázta Karelle Leon, a kutatás másik vezetője.

A hipotermiát gyakran alkalmazzák kórházban fekvő betegeken, az agy későbbi károsodásoktól való megóvásának érdekben, egy hosszabb ideig tartó betegség után.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra