A vízhiány elleni védekezésben ez segíthet

A világ folyóinak és vízgyűjtőrendszereinek átfogó, minden jellemző adatot tartalmazó atlaszát készítette el két tudós. Ez hatalmas segítséget nyújthat a nemzetközi szervezeteknek a vízhiány elleni védekezésben.

A HydroATLAS létrehozásán két tudós - az ausztrál Griffith Egyetemről Simon Linke és a kanadai McGill Egyetemről Bernhard Lehner - dolgozott. Ez a világ első nagy térbeli felbontású atlasza, amely feltérképezi a Föld minden folyójának és vízgyűjtőjének környezeti jellemzőit. Az atlasz lehetővé teszi a folyók és vízgyűjtőinek hidrológiáját és ökológiáját befolyásoló tényezők részletes elemzését.

folyók, vizek, vizek védelme, HydroAtlas, vízgyűjtők, vízhiány, vízválság
Több okból is fontos, hogy megóvjuk a folyókat. Fotó: iStock

A vizek védelme ezért fontos

A folyók amellett, hogy élőhelyet és élelmet nyújtanak a Föld sok élő szervezetének és az embernek is, a globális vízciklus szerves részét képezik, és alakítják is a kontinenseket, amelyeken keresztülfolynak. A folyók tanulmányozása és a problémák diagnosztizálása azonban összetettségük miatt nehéz feladat.

Jelentősen romlott a folyók állapota - a részletekért kattintson ide!

A most elkészült atlasz globálisan több mint nyolcmillió folyószakasz és egymilliónál is több vízgyűjtő rendszer adatait mutatja. Olyan információkkal szolgál, mint a vízhozam, a földfelszín alatti víz mélysége vagy az árterület. "Az a HydroATLAS szépsége, hogy nincs szükség különös tudásra a számítógépes térképészetben, rá kell klikkelni egy folyóra vagy egy területre, és a rendelkezésre álló adatok feljönnek az adatbázisból" - magyarázta Linke.

A kutatók szerint a HydroATLAS különösen hasznos lehet olyan kormányközi szervezetek számára, mint az ENSZ környezetvédelmi programja, a Világbank vagy a Természetvédelmi Világszövetség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Segítségével lehetőség nyílik a folyók vagy vízgyűjtők védelmét szolgáló módszerek hiányosságainak kezelésére és az emberi tevékenység édesvízi ökoszisztémákra gyakorolt hatásinak megértésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.