A görög mitológiában Achilles a trójai háború hőse, s Homérosz Iliászának egyik központi karaktere, a legnagyobb harcos. Gyakorlatilag sebezhetetlen, mert anyja, Thetisz a gyermeket a születése után az élők és a holtak birodalmát elválasztó Sztüx folyóba mártotta. Egyetlen helyen maradt csak védtelen, a sarkánál, ahol anyja fogta, amikor belelógatta a vízbe. A trójai palota ostrománál egy nyíl (amelyet Apollón , Parisz királyfi képében megjelenve lőtt ki rá) éppen ezen a ponton megsebezte, s a sérülés a halálához vezetett.
Ugyan a sarok nagyon érzékeny része az emberi testnek, de elképzelhető-e rajta halálos sérülés? Az Athéni Egyetem orvosi karának két munkatársa - Sofia Anagnostopoulou és Ioannis Mavridis - azt vizsgálták meg, hogy amennyiben az Iliászban leírt módon sebesült meg Achillesz, reálisan belehalhatott-e, vagy más tényezőknek is közre kellett játszaniuk a fatális végkimenetelben. Például mérgezett nyíl okozhatta-e a hős halálát?
Anatómiai szempontból nézve az Achillesz-ín az egész szervezet legerősebb, legnagyobb és legvastagabb ína, amely fontos szerepet játszik az alsó végtag biomechanikájában. Az ín vérellátásáról két artéria gondoskodik. Ezek sérülése komoly vérzést okozhatott, de valószínűtlen, hogy halálos lehetett egy ilyen sebzésen át a vérveszteség.
Valószínűbbnek tűnik - állítják a görög orvosok -, hogy a nyíl mérgezett volt. Illetve a mérgezés és a vérveszteség együtt okozta a halált. Azaz a végső konklúzió szerint mérgezés nélkül nehéz elképzelni, hogy a homéroszi hős egyetlen nyíllövés miatt végezte volna be az életét.
De talán van más magyarázat is. Közismert ugyanis, hogy az ortopéd sebészet egyik legnagyobb veszélye a mélyvénás trombózis kialakulása, amely igen jelentős mértékben megnöveli a halálos tüdőembólia kockázatát. Ugyan nincsenek pontos adatok a szövődményekről, de a becslések kevesebb mint 1 százalék, illetve 34 százalék közé teszik az Achilles-ín szakadás után megjelenő mélyvénás trombózisos esetek arányát, ami riasztóan magas adat. Még a kevesebb mint 1 százalékos előfordulás is az. Ennek ellenére nincs egységes ajánlás a nemzetközi szakirodalomban, hogy milyen gyógyszerekkel kellene megelőzni a probléma kialakulását.
Az biztos, hogy Achillesnek még aszpirin sem állt rendelkezésére, hogy elkerülje a vérrögképződést, s így szerencsétlen esetben előfordulhatott az is, hogy sérülése végzetes tüdőembóliához vezetett.
Forrás: PubMed , hindawi.com