A Nature-ben közölt tanulmány szerint a legyek antennanyúlványában szintén azonosítottak neuronokat, melyek ezt a feromont felismerik, és az agy felé jelet sugároznak, mellyel agressziót váltanak ki. A felfedezés segít a rejtély feltárásában, az agressziót hogyan szabályozzák az állati gének.
A tanulmány társszerzője, David Anderson és Seymour Benzer biológus professzor így nyilatkozott: "Ahhoz, hogy bizonyítékot kaphassunk, szükséges volt a kísérletes kimutatása annak, hogy a rovarok képesek érzékelni ezeket a feromonokat. Ezért kellet azonosítani azokat a receptorokat, melyek a legyek szaglóidegében találhatóak meg, és felismerik ezt az agressziót meghatározó feromont."
A szakemberek az agresszívan viselkedő hím donorlegyek hatását figyelték meg a tesztlegyeken. A donor legyek jelenlétében erőteljesen emelkedett a tesztlegyek agressziója, és ez a hatás tovább volt fokozható, a donorlegyek nagyobb számával.
Liming Wang, a tanulmány első szerzője hozzátette: "Kísérleti eredményünk felveti, hogy a hím egyedek a lokális környezetben való nagyobb száma agressziót vált ki a cVA nevű anyag kibocsátásán keresztül, melyet a többi légy képes érzékelni."
Anderson megjegyezte, hogy a hiperaktív neuronok gyorsan kiváltották a hatást, annyira, hogy az egyedek még a tápanyagforrást is otthagyták: "Egymás ellen harcoltak, amíg nem lett köztük egy domináns egyed, aki elkergette a többieket. Ezzel szemben azok az egyedek, akiket így nem manipuláltak, békésen ettek egymás mellett, mint tehenek az alpesi legelőn."
Forrás: Medipress hírszolgálat