Agyunk tudja, mitől féljen

A veszély hatására kialakuló félelem tanulmányozása közben a kutatók felfedezték, hogy az emberek gyorsan megtanulják felismerni a fenyegetést, még akkor is, ha nincsenek tisztában vele. Ezt a megtanult képzettársítást azonban gyorsan elfelejtjük.

Ha viszont az emberek tisztában vannak a veszéllyel, hosszabb ideig tart megtanulniuk, hogy féljenek tőle, de a félelem hosszú távon megmaradt. Az Edinburgh-i Egyetem és a New York-i Egyetem kutatói szerint kutatásuk eredménye új megvilágításba helyezheti a tudatos és a tudattalan mentális folyamatok közötti különbséget.

Kísérletükben a fiziológiai félelemreakciókat mérték (a verejték mennyiségét az ujjbegyen) az alanyokban, akik bizonyos képeket néztek, és a képek megpillantásakor gyenge áramütést kaptak. A résztvevők csak az egyik szemükkel látták a képeket. Néhányan tisztán láthatták a képet, a többieknél azonban a másik szem elé tett élénk színű, dinamikus képekkel "elnyomták" az alany tudatosságát. Kiderült, hogy a képet nem tudatosan nézők gyorsabban megtanulták, hogy félni kell a képhez társuló áramütéstől, mint azok, akik elfojtás nélkül láthatták a képet. A gyorsabb tanulás ugyanakkor gyorsabb felejtéssel járt együtt. Azokban, akik tisztán láthatták a képet, szilárdabb és maradandóbb képzettársítás alakult ki.

David Carmel pszichológus úgy véli, az agy a veszélyre adott reakcióinak megismerése kulcsfontosságú az ember működésének megértéséhez. A mostani eredmények azt mutatják, hogy az ember még akkor is nagyon gyorsan meg tudja tanulni, hogy valami veszélyes, ha nem tudatosan észleli, viszont ezt az ismeretet gyorsan elfelejtjük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra