Aki allergiás, depressziós lesz?

Egy egérkísérleten alapuló tanulmány szerint az immunrendszer túlműködése lehet felelős azért, hogy egyesek hajlamosabbak a depresszióra.

Azok az egerek, amelyek immunrendszere az interleukin-6 gyulladásos fehérje túltermelésével reagált a stresszre, nagyobb valószínűséggel vált depresszióssá, mint azok az állatok, amelyek immunrendszere nem mutatott túlműködést. Georgia Hodes, a kutatás vezetője elmondta, hogy a depressziós emberekben is magas ennek az anyagnak a szintje, ami reményt adhat új depresszió elleni kezelések kifejlesztésére.

"A depressziós emberek egy alcsoportja valószínűleg ezt a túlérzékeny gyulladásos választ adja a stresszre, és ez vezet a depresszió tüneteinek kialakulásához" - állítja Hodes, a New York-i Mount Sinai kórház kutatója.

Hodes szerint a stressz ebből a megközelítésből egyfajta allergén, olyan, mint az állatszőr, de az immunrendszer túlműködése következtében a betegnek nem az orra folyik, hanem depresszióssá válik. Az interleukin-6 citokin a sejtek közötti kommunikációban vesz részt, ami lényeges az immunválasz szempontjából. A kutatók már korábban kimutatták, hogy a depresszióban szenvedő betegek vérében magas e citokin szintje, azt azonban nem tudták, hogy az interleukin-6 a betegség következménye, vagy az egyik okozója. Hodes munkatársaival úgy vizsgálta a kérdést, hogy az egereket nagyobb, agresszívabb és idősebb egereknek tették ki. Először közvetlenül az első találkozás után mérték az interleukin-6 szintjét, ami általában nagyon stresszesnek bizonyult: az idősebb egér többnyire megfélemlítette vagy megharapta a fiatalabbat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kísérlet következő szakaszában a fiatal egeret 10 napig összezárva tartották az idősebb egérrel. A tíz nap elteltével a fiatal egeret kitették nyílt térre, egy üres ketreccel együtt. A kutatók megmérték, mennyi ideig vizsgálta az állat az üres ketrecet, majd egy újabb, agresszív egeret helyeztek a ketrecbe, és azt mérték, mennyi ideig vizsgálta a fiatalabb egér az idősebbet.

Tesztünk segítségével megtudhatja, mennyire hajlamos a depresszióra! Az egészséges egerek megvizsgálják ketrecbe tett társukat, de az ismételt szociális stressznek kitett állatok távol maradnak, és ez a szociális visszahúzódás az egerek esetében depresszióra utalhat. Az utolsó kísérletben a stressznek kitett egerek különböző reakciókat mutattak a ketrecbe zárt agresszorral kapcsolatban. Némelyik távol maradt a ketrectől, a többi pedig megvizsgálta a másik egeret. Ez a viselkedés az interleukin-6 szintjével állt összefüggésben. Azok az egerek, amelyekben az agresszorral való első találkozáskor nagyon megemelkedett az interleukin-6 szintje, a sarokba húzódtak, azok pedig, amelyek először enyhébb immunválaszt mutattak, normálisan viselkedtek.

A kutatók ezt követően olyan gyógyszerrel gátolták az interleukin-6 működését, amely megakadályozza, hogy a citokin a testből az agyba juthasson. Kiderült, hogy a gyógyszer hatására a stresszre hajlamos egerek normálisan viselkedtek.

Az Idegtudományi Társaság New Orleans-i éves konferenciáján közzétett tanulmány szerzői elmondták, a kísérletben használt gyógyszerek egy részét jelenleg is használják a rheumatoid arthritisz kezelésére emberekben, ami azt jelenti, hogy könnyen tesztelhetők a depresszió kezelésében is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra