Aki hidegebb, az tovább él?

Tényleg hosszabb élethez vezet-e az alacsonyabb testhőmérséklet? A kutatók egyértelmű kijelentést nem mernek tenni, de bizonyos adatok és vizsgálatok ezt a teóriát erősítik.

Miközben egyes tanulmányok arra utalnak, hogy az alacsony testhőmérséklet és a hosszú élettartam között van összefüggés, embereknél ezt még nem bizonyították - állítja a New York Times, miközben utánanézett a kérdésnek.

A melegvérű állatokról a című tudományos folyóiratban írtak 2006-ban - ekkor egereket vizsgáltak a Scripps Kutatóintézetben. Olyan genetikailag módosított állatokat tenyésztettek ki, amelyeknél "belenyúltak" a hipotalamuszba. (Ez a köztiagyban található rendkívül fontos szerv a hőmérséklet-szabályozásért is felelős.) Ezeket az egereket alacsonyabb hőmérsékleten nevelték fel, és kiderítették, hogy a kontrollcsoportnál a hímek átlagosan 12 százalékkal, a nőstények pedig 20 százalékkal éltek tovább.

Az emberekkel kapcsolatban a The Journals of Gerontology közölt egy nagyobb tanulmányt 2011-ben. Ez a felmérés 18 630 ember életkorát és testhőmérsékletét hasonlította össze. A vizsgálati alanyok életkora 20 és 98 esztendő között mozgott. Kiderült, hogy az átlaghőmérséklet csökkent a korral. A legidősebb és a legfiatalabb korcsoport között 0,3 Fahrenheit fok (kevesebb, mint 1,5 Celsius fok) különbséget tapasztaltak. A kutatók ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a hosszú élet jellemzője is lehet akár az alacsony testhőmérséklet.

A New York Times által is említett Scripps Kutatóintézet munkatársának, Bruno Continak fonalférgek (Caenorhabditis elegans) esetében is kimutatták.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Magasabb testhőmérséklet, rövidebb élet? (Fotó: Europress)

Conti szerint ugyanakkor az embereknél is csak feltételezhető a mérsékelt testhőmérséklet-csökkenés jótékony hatása az élettartamra. Ennek elsősorban kísérleti okai vannak, hiszen a hidegvérűeknél elég a külső hőmérsékletet szabályozni, a melegvérűek viszont a külső lehűlésre belső hőtermeléssel válaszolnak, ezért nehéz vizsgálható eredményt kapni.

Ráadásul a melegvérű állatokat hidegebb környezetbe helyezve csökken az élettartamuk. Ez persze semmit sem mond a melegvérűek belső testhőmérsékletének hosszú távon, normál környezetben beálló alacsonyabb szintjéről. S különösen nehéz vizsgálni ezt az öregedés szempontjából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra