Az American Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban publikált kutatás során másfélezer, 64 és 95 év közötti nőt vizsgáltak meg. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy napi 10 órás ücsörgés esetében legalább 40 percet kellene szánnunk intenzív testedzésre. Azok a nők, akik nem ennek megfelelően alakították napirendjüket, nyolc évvel idősebbnek tűntek a nem ülő életmódot folytató társaiknál.
Fontos megállapítás, hogy azoknak a nőknek a telomerei, akiknek a sejtjei biológiailag öregebbek voltak, megrövidültek. A telomerek olyan DNS-szakaszok, amelyek a kromoszómák végeit védik a kopástól és töredezéstől. Funkciójuk ahhoz hasonlítható, ahogy a cipőfűző végére illesztett műanyag henger megakadályozza az anyag szétfoszlását.
Minden sejtosztódás alkalmával elvész egy kevés a telomerekből, vagyis a "védőkupakok" fokozatosan kopnak az élet során. Ezért a telomerek "molekuláris homokóraként" működnek, s meghatározzák a sejtek maximális élettartamát. Amikor már kritikus mértékben megrövidülnek, a sejt nem képes tovább osztódni , vagy elpusztul.
A rövidülő telomerek összefüggésbe hozhatók a szív- és érrendszeri betegségekkel , a cukorbetegséggel vagy a rákkal is. A rövidülésüket gyorsíthatják az egészségre káros szokások, például a dohányzás és az elhízás.
"Tanulmányunk azt állapította meg, hogy a sejtek az ülő életmód miatt gyorsabban öregszenek. A kronológiai életkor tehát nem mindig egyezik meg a biológiaival" - nyilatkozta dr. Aladdin Shadyab, a kutatás vezető szerzője. Elmondta, hogy a sokat üldögélő, de naponta legalább 30 percet intenzív edzéssel töltő nőknél nem lehetett gyorsabb telomer-rövidülést tapasztalni. A szakember ezért azt javasolja, hogy minél fiatalabb korban kezdjünk el sportolni, és amennyiben lehetséges, a testmozgás idős korban is maradjon meghatározó része az életünknek. A kutatások férfiak, illetve fiatalokat vizsgálatával fog folytatódni.
Forrás: Origo.hu