A Columbia Egyetem tudósai sikeresen hozták létre az állcsont egyes darabjait felnőtt emberi őssejtek felhasználásával - olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban.
Az állízület (temporomandibuláris ízület) problémáit okozhatja fejlődési rendellenesség, ízületi gyulladás és sérülés is, azonban az ízület összetettsége miatt a csontátültetés nem jön szóba. Dr. Gordana Vunjak-Novakovic és munkatársai csontvelőből vett őssejteket ültettek az emberi állkapcsot formázó szövetvázra, aztán az egészet egy speciális bioreaktorba helyezték, amely pontosan a természetes csontfejlődés során szükséges tápanyagokat juttatta a rendszerbe.
A módszer az agy- és arckoponya más csontjaira is alkalmazható, amelyek pótlása szintén nagyon nehéz, ezzel lehetővé válna a helyreállítás például sérülés vagy daganateltávolítás után. "Úgy gondoltuk, az állkapocs a legjobb teszt az eljárás számára, ha ezt sikerül megcsinálnunk, bármilyen formát létre tudunk hozni" - mondta el Dr. Vunjak-Novakovic. Bár a létrehozott ízület nem tartalmazott porcot, a tudósok most a csontot és porcot is tartalmazó hibrid graft előállításán dolgoznak.