Amőba lakhat a kontaktlencse alatt

A kontaktlencse fokozza egy vakságot okozó protozoonfertőzés veszélyét. A tenerifei kontaktlencse-viselők jelentős részénél állapítottak meg Acanthamoeba-fertőzést, melyet az átlagos tisztítóoldatok nem pusztítanak el.

Az Acanthamoeba az egyik leggyakoribb talajprotozoon, gyakran a friss vízben is megtalálható. A legtöbb fajtája baktériumokkal táplálkozik, néhány közülük okozhat emberi megbetegedést. Az egyik kórkép neve amőbás keratitis, vagyis szaruhártya-gyulladás. Az amőbás keratitisek 85 százaléka kontaktlencse-viselők körében fordul elő. A fertőzés rendkívül fájdalmas, és akár vaksághoz is vezethet. Mivel a kórokozó a medencék klórozott vizében és a csapvízben is előfordul, az uszodába járó, illetve a lencsét csapvízzel öblítő kontaktlencse-viselők fokozott kockázatnak vannak kitéve - derül ki a Journal of Medical Microbiology novemberi számából.

Az elmúlt húsz évben világszerte nőtt az amőbás keratitisek száma elsősorban annak köszönhetően, hogy egyre többen hordanak kontaktlencsét, magyarázta Dr. Basilio Valladares, a La Lagunai Egyetem Kanári-szigeteki Egyetemi Trópusi Betegségek és Közegészségügyi Intézetének kutatója. A szakember munkatársaival tünetmentes tenerifeiek 153 kontaktlencse-tárolóját, köztük 90-et a lencsével együtt vizsgált meg. Megállapították, hogy a tárolók 65,9 százaléka patogén Acanthamoebával fertőzött, és az azonosított fajok 30 százaléka súlyos kórokozó. Az egy napig használható lencséken nem találtak fertőzőforrást, ám a hónapos és kéthónapos lencsék tele voltak komoly kórokozókkal. A két éven át használható lencséken szintén nagyon sok amőbát találtak a nem megfelelő ápolás és tisztítás miatt.

Két gyógyszer hatását vizsgálták meg, és kiderült, hogy a ciprofloxacin antibiotikum és a klórhexidin fertőtlenítőszer is elpusztítja az Acanthamoebát. Az ápolófolyadékokban található klórhexidin-koncentráció azonban nem elégséges a kórokozó fajok elpusztításához, mondta el Dr. Valladares. A kutatások szerint ezek a fajok gyakrabban fordulnak elő a tenerifei betegek szemében, mint például a skótokéban, talán a melegebb éghajlat miatt.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.