A mellékpajzsmirigy (paratireoida) aprócska szerv: négy darab van belőle a pajzsmirigy két lebenyének alsó és fölső részébe ágyazva. Hormonja a kalcium-anyagcserében játszik kulcsszerepet, a kalcium mennyiségét próbálja a vérben állandó szinten tartani. Mellékpajzsmirigy-túlműködésnél ez a hormon működik túl, ami azzal jár, hogy a vér kalciumszintje magas lesz, a csontok pedig törékennyé válnak, mert a bennük lévő kalcium a vérbe kerül. A túlműködés nem csak a csontoknak árt, hanem a szívnek, a vesének és sok egyéb szervnek is.
A mellékpajzsmirigy-túlműködés nagyon ritka. A probléma előfordulhat fiatalabb korban is, de általában idősebbeket érint, a betegek többsége 60 év fölötti. Kezelése műtéti: a túlműködő mirigyet el kell távolítani. Ha a kalcium szintje a vérben nagyon magas, akkor különböző infúziós kezelésekre is szükség van, hogy a magas kalciumszint nehogy szívmegállást okozzon. Ha a háttérben a D-vitamin komoly és tartós hiánya áll, akkor vitaminpótlásra van szükség. (Ez egyébként nem is tekinthető igazi mellékpajzsmirigy-túlműködésnek.)
A túlműködő szervek eltávolításával a mellékpajzsmirigy-túlműködés véglegesen gyógyítható. Mivel az embernek négy mellékpajzsmirigye van, és általában csak egyet vagy kettőt kell eltávolítani, a műtét után a hormonszint normális lesz.
Mivel a kiváltó okokat nem lehet megelőzni, nincs mód a mellékpajzsmirigy-túlműködés biztos megelőzésére sem. Az persze fontos, hogy senki ne legyen tartósan D-vitamin-hiányos, mert az is fokozza a mellékpajzsmirigyek hormontermelését.
Hogyan diagnosztizálják ezt a betegséget? Erről is olvashatnak a mellékpajzsmirigy-túlműködésről szóló, részletes cikkünkben a Betegségek A-Z rovatban!