A Northwestern Egyetem (Chicago, Egyesült Államok) munkatársai egy új módszert fejlesztettek a nyirokrendszer rosszindulatú daganata, a limfóma ellen : apró méretű, aranytartalmú részecskék segítségével képesek voltak megvonni a daganatsejtek kedvenc táplálékát, a HDL-koleszterint. A HDL makromolekula, mely a sejtek számára könnyen hozzáférhető tápanyagot tartalmaz, annak hiányában elpusztul – legalábbis ezt látszik bizonyítani Dr. Shad Thaxton és munkatársainak egérkísérletes tanulmánya.
A vizsgálat során mesterséges, aranyat tartalmazó HDL-t használtak, mely kedvező hatással volt a limfómás egyedekre. A nem hagyományos kemoterápiás eljárás épp ezért kevesebb mellékhatással járt, nem voltak jelen kifejezett toxikus tünetek. Mindazonáltal a vizsgálat csupán kezdeti fázisban van, a klinikai alkalmazhatóságig még számos kérdésre választ kell találni.
A HDL először a szív- és érrendszeri betegségekben került fókuszba, hiszen annak alacsony mennyisége többszörösre növelte a megbetegedés kockázatát. A zsír-fehérje komplex (orvosi szóval lipoprotein) a koleszterinszállításra specializálódott . A most bemutatott molekulát eredetileg a természetes HDL utánzására fejlesztették ki, arra gondolván, hogy átvehetné annak funkcióját, így csökkentve a szívbetegség kockázatát. Az eredmény elviekben kettős lenne: a mesterséges HDL felveszi az erekből a felesleges koleszterint, de nem engedi, hogy a daganatos sejtek hozzáférjenek.