Az egykori nyomdászinas, aki kifejlesztette az MRI-t

Kilencven éve, 1933. október 9-én született Sir Peter Mansfield orvosi Nobel-díjas brit fizikus, az MRI egyik kifejlesztője.

A mágneses magrezonancia jelenségét 1938-ban írták le: ez a különböző atommagok azon tulajdonsága, hogy a rájuk jellemző mágneses tulajdonságokkal rendelkező térben képesek a sugárzási frekvencia elnyelésére, majd a jel megszűnte után a többletenergia leadása következtében azonos vagy kissé eltérő frekvenciájú rádióhullámú jelet sugároznak vissza. Az eljárás az 1970-es évekig az anyag szerkezeti részeiről nem szolgált információval, de 1970-ben az amerikai Raymond Damadian kimutatta, hogy MRI segítségével a rákos szövetek elkülöníthetők az egészségesektől.

Sir Peter Mansfield
Sir Peter Mansfield. Fotó: Getty Images

Mansfield és amerikai kutatótársa, Paul C. Lauterbur továbbfejlesztette a technikát: Lauterbur fedezte fel, hogy kétdimenziós kép nyerhető a mágneses mezőben előidézett ingadozásokkal, Mansfield pedig azt mutatta ki, hogy az emberi test által a mágneses mező hatására kibocsátott jelzések matematikailag elemezhetők, ezzel lehetővé tette a hasznos képalkotó technika kifejlesztését. Az MRI-technika során "apró rádióadókká" alakítják a testszövetekben levő hidrogénatomokat (a testtömeg zömét kitevő víz alkotóelemeit), s ezen atomok nyomon követésével a tomográf meg tudja rajzolni a belső szervek képét. Az MRI-eljárás lehetővé teszi a műtét nélküli pontos képalkotást az ember belső szerveiről, fontos szerepe van a diagnózis felállításában, a gyógyításban és a gyógyulás utáni kontrollvizsgálatokban.

Azt mondták, nem neki való a tudomány

Mansfield egy londoni gázszerelő fiaként látta meg a napvilágot. Tanulmányait a második világháború alatt a német bombázások miatti kitelepítések zavarták meg. Nem is jutott be a jobb iskolákba, egyik tanára pedig azt mondta: nem neki való a tudomány. Jobb híján 15 évesen nyomdászinasnak állt, csak 18 évesen, katonai szolgálata alatt kezdett újra tanulni. Esti tagozaton két év alatt leérettségizett, majd beiratkozott a londoni Queen Mary Egyetem fizika szakára. Alapdiplomáját 26 évesen szerezte meg, diplomamunkája egy hordozható, tranzisztoros spektrométer elkészítése volt. Szakdolgozata olyan jól sikerült, hogy témavezető professzora felvette a mágneses (mag)rezonanciát (NMR) kutató csoportjába. 1962-ben megszerezte a PhD-fokozatot és ösztöndíjat kapott az Illinois-i Egyetemre. 1964-től a Nottinghami Egyetemen tanított és kutatott, és múlhatatlan érdemeket szerzett a mágneses rezonanciás képalkotás (MRI) kidolgozásában.

Mansfield és Lauterbur 2003-ban kapta meg az orvosi Nobel-díjat a mágneses rezonancia elvét hasznosító tomográfia (MRI) terén tett felfedezéseikért, mert tevékenységükkel áttörést értek el a betegek kezelése és az orvosi kutatás terén. Érdekesség, hogy a döntés nyilvánosságra hozatala után Damadian fizetett hirdetésekben támadta meg a díjat odaítélő svéd Karolinska Intézetet, mert szerinte a két kitüntetett az ő munkájára alapozott, és csupán technológiai fejlesztéseket valósított meg. A példátlan kampányra az a szűkszavú válasz érkezett Stockholmból: a Nobel-díjról hozott döntés ellen nem lehet fellebbezni. Magyarországon az első MRI-készülék 1986-ban került a Semmelweis Egyetem Szív- és Érsebészeti Klinikájára.

Mansfield 1987-ben lett a brit Royal Society tagja. 2016-ban tiszteletére egy kisbolygót neveztek el róla. II. Erzsébet brit királynő 1993-ban ütötte lovaggá. Sir Peter Mansfield 2017. február 8-án, 83 évesen Nottinghamben halt meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.