Tényleg jót tehet a növényeknek a vizelet?

Nagyapáink nem finomkodtak, amikor rájuk jött a szükség: a veteményesben végezték el a kisdolgukat. Úgy tartották, hogy a földnek is jót tesz, egyben a termést dézsmáló vadakat is elriasztja a területtől. Mára pedig eljött az idő, amikor tudományos kutatások születnek az emberi vizelet növényi műtrágyaként való felhasználásáról.

A Birminghami Egyetem és a francia Montpellier-i Agro Intézet kutatói friss tanulmányukban arra voltak kíváncsiak, hogy valóban alkalmas lehet-e az emberi vizelet a talaj megfelelő táplálására, illetve ezt milyen technológiai megoldásokkal lehetne biztosítani. Az emberi vizelet műtrágyaként való felhasználását az elmúlt években került egyre inkább az előtérbe egyrészt a mezőgazdasági fenntarthatóság, másrészt a szennyvízszennyezés, az energiafogyasztás és a szintetikus műtrágyától való függőség csökkentése érdekében. Mindenekelőtt fontos volt azonban tisztázni, hogy a vizelet hogyan befolyásolhatja a talaj funkcióit és baktériumközösségét.

Ebből a célból a kutatók egy spenóttal beültetett területet két különböző forrásból elkülönített és tárolt emberi vizelettel kezeltek, és összehasonlították a műtrágyázázott, valamint a trágyázás nélküli, egyszerű öntözéses módszerrel kezelt növénykultúrával. A spenótot viszonylag magas nitrogénigénye miatt választották a kísérlet alanyaként.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy valóban alkalmas lehet-e az emberi vizelet a talaj megfelelő táplálására. Fotó: illusztráció, Getty Images
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy valóban alkalmas lehet-e az emberi vizelet a talaj megfelelő táplálására. Fotó: illusztráció, Getty Images

A friss vizelet 95 százaléka vízből áll, a maradék 5 százalék pedig aminosavak (például karbamid vagy kreatinin), szerves anionok és szervetlen sók, vagyis biológiailag hozzáférhető tápanyagok forrása a növények növekedéséhez. A tárolt vizelt biztonságosabbnak tekinthető a széklethez viszonyítva, mivel kevesebb mikroorganizmust tartalmaz. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásaival összhangban a vizelet legalább hat hónapos tárolása a bakteriális szennyeződések egyértelmű csökkenését eredményezi. Míg azonban a kórokozók fertőzést okozó tulajdonságait behatóan vizsgálták, addig az emberi vizelet összetevőinek a talaj bakteriális szerkezetére és sokféleségére gyakorolt hatásáról nagyon kevés kutatást végeztek.

A tanulmány során bebizonyosodott, hogy a talaj baktériumközösségei ugyanolyan hatékonyan ellenállnak a vizelettrágyázásnak, mint a hagyományos műtrágyázásnak. Összességében kiderült, hogy a tárolt vizelet biztonságosan alkalmazható a növények termesztésében anélkül, hogy negatívan befolyásolná a talaj mikrobiomját, viszont további kutatásokat folytatnak a pontos technológiai feltételek meghatározásához. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra