"Úgy hisszük, hogy ezek az új agysejtek az egymáshoz térben közel álló emlékek közötti különbségtételben segítenek" - mondja a kutatás vezetője, dr. Fred H. Gage. A neurogenezis, azaz az új idegsejtek keletkezésének legaktívabb helye a hippocampus nevű agyi terület. Ez továbbítja és osztja szét az emléknyomokat az agy megfelelő részeibe. Korábbi kutatások arra utaltak, hogy az új idegsejtek valamiképpen hozzájárulnak a hippocampus-függő tanulási és memóriafolyamatokhoz, de a pontos működésük ismeretlen volt.
Az agy hippocampus nev területének gyrus dentatus nevű része a bejövő információ részekre bontását és elosztását végzi. "Mivel a gyrus dentatusban is folyik neurogenezis, eredetileg azt hittük, hogy az új sejtek megjelenése ebben az elosztásban segíthet" - magyarázza Gage.
Ennek a feltételezésnek az alapján egerek egy csoportjánál gátolták a gyrus dentatusban folyó neurogenezist, majd útvesztő-feladatokat adtak nekik. A gátolt neurogenezisű egereknek az egymáshoz közel lévő helyek közötti különbségtétel okozott problémát. További kutatások azt mutatták, hogy nemcsak az egymáshoz közeli helyeket tudták nehezen megkülönböztetni egymástól, hanem a térbeli tájékozódással általában is voltak nehézségeik.
A gyrus dentatus sejtjeinek számítógépes működési modellje újabb adatokat is szolgáltatott. "Meglepetésünkre az derült ki, hogy az újonnan keletkezett sejtek összekapcsolják az egymáshoz időben közel keletkezett emléknyomokat" - mondta Gage. Ennek alapján további kutatásokat tervezik azért, hogy megállapítsák, ezek az új idegsejtek az időbeli és kontextuális kapcsolatok szempontjából is lényegesek-e.
Forrás: Medipress hírszolgálat