Az éjszakai műszak akár halált is okozhat!

Aki éjszakai műszakban dolgozik, számolnia kell azzal, hogy nagyobb valószínűséggel alakulnak ki nála olyan hormonális és anyagcsere-változások, amelyek növelik az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát.

Az éjszakai műszak olyan hormonok hatását változtatja meg, mint az inzulin, a leptin és a kortizol, amelyek mind kapcsolatban állnak a testsúly szabályozásával és így közvetve az ezzel összefüggő betegségekkel is. Amerikában 8,6 millióan dolgoznak műszakokban, vagyis nem a normál munkarendben, köztük gyári munkások, kórházi dolgozók, rendőrök, tűzoltók, pilóták, utaskísérők, teherautósofőrök. Az ilyen munkarenddel korábban már összefüggésbe hozták a gyomor-bélrendszeri problémákat, a fáradtságot és a rossz alvást, ez valószínűleg az eltérő ébredési és étkezési szokások, továbbá a szervezet úgynevezett cirkadián-ritmusának felborulása miatt van így.

Frank Scheer, a bostoni Brigham és Nőgyógyászati Kórház és a Harvard Orvosi Karának alvás-egészségügyi oktatója és munkatársai az akut jetlag (időeltolódás-szindróma), illetve a tartós éjszakai műszak hosszú távú következményeit vizsgálták tíz napon keresztül öt férfi és öt nő segítségével, akik egy 28 órás ritmust követtek.

A testsúlyt szabályozó leptin hormon szintje csökkent, ez elindíthatja az elhízást és az ezzel járó betegségeket, mivel növeli az étvágyat és csökkenti a fizikai aktivitást. A vércukorszint is felborult, csökkent glükóztolerancia alakult ki, az inzulinszenzitivitás csökkent, továbbá a vérnyomás is emelkedett. A legnagyobb változásokat akkor tapasztalták, amikor a résztvevők napirendje 12 órával tért el a normáltól, vagyis nappal aludtak és éjszaka dolgoztak.

Scheer szerint azonban még további kutatásokra van szükség. „Azt is meg kell vizsgálnunk, hogy milyen különbözően reagálnak a különböző emberek. A több műszakban való munka befolyásolja az emberek éberségi szintjét és bélműködését, aki ezzel nem tud megküzdeni, valószínűleg kilép. Akik továbbra is így dolgoznak, talán kevésbé érzékenyek ezekre a változásokra.”

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóirat 2009. március 2-i online számában jelent meg.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra