Carol Jagger professzor, a University of Newcastle kutatásvezetője a The Lancet orvosi folyóiratban fejtette ki: „Az a nagy kérdés, hogy az idősebb éveinkben is egészségesek maradunk-e. A kutatás célja az volt, hogy megvizsgáljuk a 65 felettiek várható egészségi állapotát, s megnézzük, hogy ez miképpen változott 1991 és 2011 között.
A csapat összehasonlította az Angliában 1991-es és a 2011-es kognitív funkciókat és az öregedést vizsgáló tanulmányokat. Összesen 7635 (65 éves és idősebb) embert vontak be a kutatásba Newcastle, Cambridge és Nottingham körzetéből.
A nők agya viszont jobban bírja. Ahogy múlnak ez évek, a férfiak egy része „enyhe kognitív zavar” állapotába kerül. A nők ennek valahogy jobban ellenállnak, kevésbé hajlamosak az időskori memóriaproblémákra . Ám a férfiakra kevésbé jellemző, hogy valamilyen fogyatékosságuk keletkezzen idős korukra.
E megállapítások ellentmondanak más kutatásoknak, amelyek azt jósolták, hogy a demenciával küzdők aránya növekedni fog, ahogy az emberek egyre hosszabb ideig élnek. Ráadásul a férfiak élettartama 1900-tól fogva jobban emelkedett, mint a nőké.
Jagger felhívta a figyelmet, hogy az eredmények jelentős hatással lehetnek abban, hogy meggyőzzék a kormányt és az embereket a nyugdíjkorhatár emeléséről. Szükség van továbbá közösségi ellátásra és családi gondozókra, akik támogatni tudják az enyhe és közepesen súlyos fogyatékossággal élőket, hogy továbbra is függetlenül élhessenek.
Forrás: The Telegraph