A kutatásról szóló tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban jelent meg, amelyből az is kiderül, hogy az FGF21-nek nevezett hormon az idős kor miatt bekövetkező immunromlástól is véd. Mindez nemcsak a rákkal és a 2-es típusú cukorbetegséggel, de az elhízással küzdőknek is reményt jelenthet.
A csecsemőmirigy normális esetben folyamatosan gyártja a T-sejteket az immunrendszer számára. Idősebb korban viszont elzsírosodik és nem képes elegendő számú T-sejtet előállítani, emiatt is nagyobb az esélye annak, hogy elterjednek testünkben a fertőzések vagy éppenséggel a rák.
A Yale kutatócsoportja Vishwa Deep Dixit vezetésével olyan egereket vizsgált, amelyekben megnövelték vagy lecsökkentették az FGF21 hormon szintjét. Az eredmények azt mutatták, hogy a megemelt hormonszintű egerek csecsemőmirigyei kevésbé zsírosodtak el és több T-sejtet tudtak gyártani genetikailag nem módosított társaikhoz képest. A csökkentett hormonszintű egereknél viszont a szokásosnál is jobban romlott a csecsemőmirigy állapota.
Dixit elmondása szerint jól látszik, hogy a FGF21 szintje a csecsemőmirigy felhámi sejtjeiben sokszorosa a májban található koncentrációnak, tehát egyértelmű, hogy a hormon hat a csecsemőmirigyre és ez is fokozza a T-sejtek termelődését. A kutató szerint ha a csontvelő-transzplantációra váró idős vagy rákos páciensekben megnövelik a hormon szintjét, az sokat segíthet a beavatkozás utáni időszakban, mivel a szervezet immunállapotát is nagyban javítja.
Az FGF21-ről érdemes tudni, hogy a májban termelődő endokrin hormonról van szó, szintje akkor emelkedik, amikor a szervezet glükózszintje alacsony és zsírokat kezdünk el égetni. Ezen anyagcserehormon javítja az inzulinérzékenységet , aminek hatására könnyebb fogyni is. Többek között emiatt kelti fel egyre több kutató érdeklődését.
Forrás: Science Daily