Nem sokat tudunk a tüdőrák kockázati tényezőiről a nemdohányzók esetében, bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég megerősítette, hogy többek között a dízelmotorok kipufogógázai is okozhatják a betegséget.
A Francia Általános Kórházi Tüdőgyógyászok Kollégiumának kutatói 7610 tüdőrákos beteg és 7610 új 2010-es tüdőrákos eset vizsgálatával próbálták elemezni a tüdődaganatok kezelésében az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változásokat. Mindegyik beteg életkorát, dohányzási szokásait, a daganat szövettani osztályozását, és a tüdőrák diagnóziskori stádiumát rögzítették. Az eredményekből az derült ki, hogy a tüdőrákban szenvedő nők száma tíz év alatt 16-ról 24,4 százalékra, a tüdőrákos nemdohányzók száma pedig 7,9-ről 11,9 százalékra nőtt.
Az elemzés azt is kimutatta, hogy a betegek 58 százalékában 4-es stádiumú tüdőrákot diagnosztizálnak. Ez a betegség legelőrehaladottabb stádiuma, amikor a daganat mindkét tüdőre, vagy más szervekre is átterjedt. A 2000-ben végzett hasonló elemzésben ez az arány még csak 43 százalék volt, bár a tanulmány szerzői úgy vélik, hogy e mögött a betegség stádiumainak meghatározásában bevezetett új osztályozás állhat. A kutatást vezető Dr. Chrystèle Locher szerint a WHO ugyan nemrég rákkeltőnek minősítette a dízelmotorok kipufogógázait, további kutatásokra lesz szükség a nemdohányzókban kialakuló tüdőrák egyéb tényezőinek azonosításához. Mivel a mostani elemzésből az is kiderült, hogy jelentősen nőtt az adenokarcinóma aránya, a betegség e típusának alaposabb feltárásához is újabb vizsgálatokra lesz szükség.