A Liverpooli Egyetem kutatói a brit űrügynökség támogatásával azt vizsgálják MicroAge névre keresztelt projektjük keretében, hogy mi történik az izomszövettel az űrben, majd ezt összehasonlítják azzal, mi történik a Földön. Ez segíthet választ találni arra, miért gyengülnek el a korral az izmok, és segíthet módot találni a folyamat megelőzésére. A különleges szállítmányt kedden a SpaceX Falcon-9 rakétája vitte fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a floridai Kennedy Űrközpontból. Januárban tér vissza a Földre, hogy itt folytatódjon az elemzés.
Az izomzat a kor előrehaladtával veszít tömegéből és erejéből, ami hatással van a mindennapi életre és számos problémát okozhat: megnövekszik az esések kockázata és a sérülések utáni gyógyulás ideje is. Gravitáció hiányában az űrben töltött idő hatására az asztronauták izmai is hasonlóképpen elgyengülnek, mint időskorban. A kutatók laboratóriumban tenyésztett, rizsszem méretű emberi izomsejteket helyeztek el 3D-nyomtatóval készített, ceruzahegyező méretű tartókba, és ezekben küldték fel azokat az űrbe. Ott aztán a tudósok elektromos úton összehúzódásokat idéznek majd elő az izomszövetben, hogy megvizsgálják, mi történik a mintákkal.
Malcolm Jackson, a Liverpooli Egyetem kutatója elmondta, az elmúlt három évben keményen dolgoztak azon, hogy megfeleljenek a projekt kihívásainak. Az izomösszehúzódásokat generáló elektromos műszer például normál esetben egy nagy asztalt megtöltene, ezúttal azonban sikerült kártyapakli-méretűre csökkenteni. Az új fejlesztés a jövőben más területeken is hasznosítható lehet.