Az űrben kutatják a hosszú élet titkát

Brit kutatók emberi izomsejteket küldtek az űrbe egy vizsgálat keretében, amely segíthet kideríteni, hogyan élhetnek az emberek hosszabb, egészségesebb életet.

Mi lehet a hosszú élet titka? Emilio Flores Márquez, a világ legidősebb férfija elárulta , tapasztalatai szerint mi a titok.

A Liverpooli Egyetem kutatói a brit űrügynökség támogatásával azt vizsgálják MicroAge névre keresztelt projektjük keretében, hogy mi történik az izomszövettel az űrben, majd ezt összehasonlítják azzal, mi történik a Földön. Ez segíthet választ találni arra, miért gyengülnek el a korral az izmok, és segíthet módot találni a folyamat megelőzésére. A különleges szállítmányt kedden a SpaceX Falcon-9 rakétája vitte fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a floridai Kennedy Űrközpontból. Januárban tér vissza a Földre, hogy itt folytatódjon az elemzés.

Az emberi izomsejteket a SpaceX Falcon-9 rakétájával lőtték ki az űrbe
Az emberi izomsejteket a SpaceX Falcon-9 rakétájával lőtték ki az űrbe. Fotó: Getty Images

Az izomzat a kor előrehaladtával veszít tömegéből és erejéből, ami hatással van a mindennapi életre és számos problémát okozhat: megnövekszik az esések kockázata és a sérülések utáni gyógyulás ideje is. Gravitáció hiányában az űrben töltött idő hatására az asztronauták izmai is hasonlóképpen elgyengülnek, mint időskorban. A kutatók laboratóriumban tenyésztett, rizsszem méretű emberi izomsejteket helyeztek el 3D-nyomtatóval készített, ceruzahegyező méretű tartókba, és ezekben küldték fel azokat az űrbe. Ott aztán a tudósok elektromos úton összehúzódásokat idéznek majd elő az izomszövetben, hogy megvizsgálják, mi történik a mintákkal.

Malcolm Jackson, a Liverpooli Egyetem kutatója elmondta, az elmúlt három évben keményen dolgoztak azon, hogy megfeleljenek a projekt kihívásainak. Az izomösszehúzódásokat generáló elektromos műszer például normál esetben egy nagy asztalt megtöltene, ezúttal azonban sikerült kártyapakli-méretűre csökkenteni. Az új fejlesztés a jövőben más területeken is hasznosítható lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.