Ezúttal egereken végzett kísérletek utalnak a koffein magzatkárosító hatására. Eszerint már két csésze kávé is okozhat maradandó fejlődési rendellenességet. A kísérleti egerek számára vemhességük korai szakaszában nagyjából annyi koffeint adagoltak, amennyi egy ember esetében két csésze kávé koffeintartalmának felel meg. A Yale Egyetemen folytatott kísérletben az egerek szívfejlődésében találtak eltéréseket. A szívkamra egyes sejtrétegei vékonyabbak lettek, mint a koffein nélkül fejlődő embriók esetében. A hatást fokozta, ha emellett a belélegzett levegőben kevés oxigén volt, ami a dohányzás hatását modellezte. Az embrionális korban szerzett szívkamrafali elváltozás felnőttkorban azt eredményezte, hogy az állatok szíve mintegy 35%-kal kisebb hatásfokkal működött.
További érdekes eredmény volt, hogy a koffeint kapó anyaegerek hím utódai felnőttkorban átlagosan 20%-kal több testzsírral rendelkeztek, azaz elhíztak. Bár a vizsgálatokat egereken végezték, mégis valószínűsíthető, hogy az emberekre is hasonló szabályszerűségek volnának érvényesek - állítják a kutatók. A kávé káros voltát bizonyítja egy másik 2008-as San Franciscóban végzett vizsgálat is, mely szerint a napi két csésze kávé növeli a koraszülések gyakoriságát.
Vagyis mindenféle egészségi kockázat elkerülése végett különösen a várandósság korai szakaszában érdemes lemondani a szokásos kávéról, később is legfeljebb egy-egy kortyot engedjenek meg magunknak az anyák.
Forrás:
www.fasebj.org